Nadějná novinka v oblasti mužské antikoncepce: „Molekulární kondom“

Vědci představili dalšího slibného kandidáta na mužskou antikoncepci. Respektive kandidáty – jde totiž hned o dvě chemické látky, které dokážou spermiím zabránit v tom, aby nabraly rychlost potřebnou k proniknutí do vajíčka.

Součástí spermií je i takzvaný CatSper (název představuje kombinaci počátečních písmen „cation channel“ a „sperm“). Jeho úkolem je v ten správný okamžik umožnit vyplavení vápenatých iontů do bičíku, což vyvolá finální prudké kmitání. Bez této hyperaktivace spermie nemá šanci dostat se dovnitř.

CatSpery se obvykle otvírají v okamžiku, kdy spermie vstoupí do progesteronové zóny v blízkosti vajíčka. Odborníci z University of Berkeley ale nyní přišli na to, že jiné hormony – například testosteron, estrogen či hydrokortizon – by mohly o pozici v kanálu jaksi soutěžit a účinek progesteronu tím zablokovat.

Následně se snažili nalézt chemikálie, které by se výše zmíněným hormonům podobaly natolik, aby dokázaly CatSper udržet zavřený a současně neměly jejich nežádoucí účinky. A to se jim nakonec povedlo.

Zcela konkrétně se jedná o dva tzv. triterpenoidy – lupeol a pristimerin. Není bez zajímavosti, že druhý zmíněný se nachází v rostlině Tripterygium wilfordi, která se už dlouhou dobu používá v rámci tradiční čínské medicíny.

Pokud vše půjde dobře (zatím byla provedena pouze předklinická studie), mohlo by se jednat o skvělou formu nouzové i permanentní antikoncepce. „Tato metoda je nejen desetkrát účinnější než cokoliv, co je v současné době na trhu, ale zjevně znemožňuje oplodnění," uvedla vedoucí badatelka Polina Lishko v rozhovoru pro Wired.

Zdroj: University of Berkeley, Wired

Váš názor Další článek: Facebook bude o mnoho lepší. Neuvěříte, jaké nové funkce přibudou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,