Naše emoce se na psy přenášejí snadněji, než se myslelo

Známé přísloví„jaký pán, takový pes“ získalo vědeckou podporu. Tedy alespoň do určité míry. Rakouští výzkumníci dospěli k závěru, že na naše čtyřnohé miláčky lze lehce přenést některé konkrétní pocity – a funguje to samozřejmě i obráceně.

Více než 100 psů a jejich páníčků absolvovalo rozsáhlé testy, během kterých byli mj. vystavováni různým hrozbám, přičemž se sledovala jejich tepová frekvence a hladina kortizolu ve slinách (připomeňme, že tento hormon patří mezi biologické markery stresu).

U lidí u psů se následně hodnotilo i těchto 5 osobnostních rysů: neuroticismus, extraverze, otevřenost vůči zkušenostem, přívětivost a svědomitost. Závěr byl jasný – psi jsou na emocionální stavy svých vlastníků velmi citliví a mohou je lehce „zrcadlit“. Stejně tak se ovšem dokážou „podělit“ například o pocit uvolnění a tím nám usnadnit zvládnutí různých nepříjemných situací.

„Naše výsledky skvěle korespondují se zkušenostmi z praxe: Psi a jejich majitelé představují dyádu (dvojčlennou sociální skupinu) a pokud jde o zvládání stresu, vzájemně se ovlivňují,“ uvedla Iris Schöberl z University of Vienna v rozhovoru pro BBC.

Jelikož pouto mezi psem a člověkem existuje už déle než 30 000 let, výše uvedeným poznatkům se nelze příliš divit.

Zdroj: BBC

Váš názor Další článek: CubeWorks dokáže vyrobit skutečný mikropočítač. Má plochu mm²

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,