Nová „solární barva“ dokáže úžasné věci

Střešní solární panely vám nestačí? Chtěli byste, aby čistou energii produkoval celý váš dům? Teoreticky je možné. Stačí ho natřít inovativní barvou, kterou nedávno vyvinuli odborníci z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT).

Tato barva kombinuje oxid titaničitý (vcelku běžně používaná složka) s novou sloučeninou – syntetickým sulfidem molybdeničitým. Ten má podobné vlastnosti jako silikagel, který se používá coby účinný pohlcovač vlhkosti.

Sulfid molybdeničitý ovšem dokáže absorbovat nejen vlhkost, ale i sluneční energii. Díky tomu může štěpit vodu na vodík a kyslík, shromažďovat vodík pro palivové články, pohánět vozidla atd.

„Pouhým přidáním nového materiálu lze cihlovou zeď proměnit ve zdroj energie a paliva,“ konstatoval vedoucí výzkumník Torben Daeneke.

Nátěr by měl podle dostupných informací fungovat všude, kde je vzduchu dostatek vodní páry. Tedy i v oblastech suchých a teplých, nacházejí-li se tyto v rozumné vzdálenosti od velkých vodních ploch

Přestože se nepředpokládá, že během nadcházejících cca pěti let by dotyčná barva mohla být komerčně životaschopná, její tvůrci věří, že za tuto dobu srazí výrobní náklady na minimum a finální produkt tak bude dostupný i široké veřejnosti.

Zdroj: RMIT University

Diskuze (6) Další článek: Amazon prý uvažuje o akvizici Slacku, populární aplikace pro komunikaci v týmu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,