Vědci ze Stanfordovy univerzity vyrobili lithiovou baterii, která nevybuchne. Mít ji tak loni Samsung

Samsung se musel na sklonku roku vypořádat s nepříjemnou aférou okolo vybuchujících Galaxy Note 7, nicméně v budoucnosti by už podobný problém hrozit nemusel. Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity vyrobili experimentální lithiovou baterii (via Ars Technica), která se sama uhasí, pokud její teplota náhle překročí kritických 160 stupňů Celsia.

Lithium se sice díky svým skvělým vlastnostem už roky používá především v dobíjecích článcích, nicméně je to zároveň velmi reaktivní kov, takže špatně navržená baterie bez dostatečné ochrany může vzplanout a případně i explodovat.

Klepněte pro větší obrázek
Drobná baterie velikosti CR2032 se po umělém zapálení sama uhasí a lithium neexploduje

Vědci ze Stanfordu vybavili experimentální lithiovou baterii speciální membránou mezi kladným a záporným pólem složenou z protipožárních vláken trifenylfosfátu obalených polymerem PVDF-HFP.

Pokud dojde uvnitř baterie k dramatickému růstu teploty a bude hrozit vzplanutí lithia, ochranný polymer se při 160 stupních Celsia roztaví a vlákna trifenylfosfátu reakci okamžitě uklidní a případné hoření uhasí – autorům se to v experimentálních podmínkách podařilo během 400 milisekund.

Baterie, která zabrání masivnímu vzplanutí a explozi lithia, se sice zničí, ale naštěstí dostatečně rychle k tomu, aby hoření neublížilo člověku a snad i elektronice.

Experiment zatím úspěšně proběhl jen na malé baterii velikosti CR2032 a vědci musejí teprve zjistit, jestli bude trifenylfosfát úspěšný i v hašení na mnohem rozměrnějších bateriích pro nobily, tablety a na válcových článcích 18650.

Diskuze (9) Další článek: Apple letos uvede nové Macbooky. Lákadlem mají být především procesory

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,