Americké námořnictvo dává dohromady tým hackerů pro boj s malými drony

Americké námořnictvo se rozhodlo zatočit s obtížnými malými drony. Sestavují tým inženýrů, vědců, a také hackerů, který by měl vyvíjet postupy pro efektivní boj s hejny malých komerčních dronů. Ty jsou velmi levné, ale při správném použití mohou napáchat velké škody.

Účinné nasazení komerčních dronů předvedli bojovníci různých frakcí v Sýrii a nedávno jsme zase byli svědky chaosu, jaký rozpoutaly malé drony na velkých letištích v Londýně, Dubaji a Newarku.

US Navy nežijí v minulosti. Dokazují to i tím, že tento tým pojmenovali podle Jyn Erso, sympatické a tragické hrdinky pozoruhodného filmu „Rogue One“ ze světa Star Wars. Tuto postavu bojovnice rebelů ve filmu ztvárnila britská herečka Felicity Jones.

Zmíněný projekt JYN představuje nejnovější krok v intenzivním úsilí Pentagonu vyvinout nové systémy a postupy obrany proti útokům laciných dronů. Tyto drony jsou dnes k dispozici ve značném množství a po nenáročných úpravách mohou být kdykoliv nasazeny do boje. Pro námořníky je proto důležité, aby získali výhodu nad komerčními drony, které mohou zaútočit proti zařízením i jednotkám námořníků prakticky kdekoliv na světě.

Armáda chce i laserové zbraně

Vedení námořnictva spolupracuje se službou Defense Digital Service a sestavuje tým vysoce technologicky zdatných vojáků a civilistů, kteří budou pracovat společně, podobně jako zaměstnanci startupu. Jejich úkolem bude co nejrychleji vyvinout nové účinné prostředky a postupy, které by námořnictvo mohlo použít proti levným dronům.

Projekt JYN přitom rozšiřuje stávající úspěšné aktivity služby Defense Digital Service, která vytváří a trénuje týmy specialistů a vojáků pro boj s drony. Do protidronového týmu se mohou hlásit námořníci, mariňáci i civilisté. Uplatní se v něm hackeři, specialisté na software i hardware, odborníci na bezpečnostní technologie, a spolu s nimi i vojáci a civilisté s výbornými technickými znalostmi a zkušenostmi.

Není to přitom poprvé, kdy US Navy hledá technologie pro obranu proti hejnům malých dronů. Součástí těchto snah je i vývoj laserových zbraní nebo vysokorychlostních projektilů High Velocity Projectiles (HVP), jimiž mohou pálit i starší děla na lodích US Navy.

Takto vypadá laserové dělo amerického námořnictva:

Zdroj: Defense One

Diskuze (4) Další článek: Volkswagen začal testovat své autonomní vozy v ulicích Hamburku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,