Americký stíhací letoun 6. generace už se připravuje, dostane hypersonické a laserové zbraně

  • Američtí odborníci pracují na vývoji stíhacího letounu šesté generace
  • Ten by měl mj. disponovat hypersonickými a laserovými zbraněmi
  • Podle dostupných informací se na jeho vývoji podílí například Northrop Grumman a Boeing

V dnešním americkém letectvu a letectvu námořní pěchoty slouží tři typy bojeschopných stíhacích letounů páté generace: Lockheed Martin F-22 Raptor, Lockheed Martin F-35B Lightning II a Lockheed Martin F-35A Lightning II. Specialisté letectva a námořnictva se už ale pustili do vývoje stíhacího letounu nové, šesté generace, který by se měla časem stát hlavní silou ve vzdušném prostoru.

Podle oficiálního vyjádření vedení letectva jejich specialisté již zahájili experimenty s připravovanými technologiemi, plánování vývoje nových letounů a nezbytné investování do vývoje technologií.

Připravovaný stroj 6. generace by se měl stát nástupcem letounů 5. generace rodiny F-35 a měl by se vřítit na scénu někdy v polovině třicátých let 21. století. V této chvíli je prý v nejranější fázi vývoje konceptu, na němž společně pracuje americké letectvo a námořnictvo. Teď vybírají technologie a určují schopnosti, které by měl takový letoun mít.

Nové letouny by měly být vybaveny například výkonným systémem pro elektronický boj či tzv. „umělou kůží“.

Odborníci přitom vycházejí z plánu pro globální vzdušnou převahu Air Superiority 2030 Flight Plan, který již určuje některé klíčové vlastnosti stíhačů nové generace.

Tyto letouny by měly být vybaveny stealth technologií nové generace, výkonným systémem pro elektronický boj, sofistikovaným hardwarem a softwarem, včetně specializovaných umělých inteligencí, zvýšenou autonomií řízení, hyperosonickými a laserovými zbraněmi, a také „chytrou kůží“, čili sestavou senzorů, které budou zabudovány přímo do stěny letounu, což sníží odpor vzduchu a zvýší výkon senzorů.

Zatím ještě není jasné, jakou si americké letectvo a námořnictvo zvolí platformu pro bojové letouny 6. generace. Podle dostupných informací se na vývoji koncept podílí společnost Northrop Grumman a na designu letounů 6. generace pracuje i Boeing.

Vývojáři mají k dispozici celou řadu bouřlivě se rozvíjejících technologií. Objevují se nové a převratné povrchové materiály, senzory i umělé inteligence. Otevírají se nové možnosti pro zbraňové systémy, manévrování a komunikaci s intenzivním sdílením velkého množství dat.

Američtí odborníci počítají s tím, že ve dvacátých letech tohoto století by měli mít k dispozici hypersonické zbraně.

Americké námořnictvo by pro své letadlové lodě i základny rádo získalo letouny, které bude možné posílat na pilotované i bezpilotní mise.

Podle vrchního vědce US Air Force Geoffreyho Zachariase počítají američtí odborníci s tím, že ve dvacátých letech tohoto století by měli mít k dispozici hypersonické zbraně, ve třicátých letech hypersonické drony a ve čtyřicátých letech hypersonické dronové letouny schopné opakovaného nasazení.

Zacharias je přesvědčen, že právě hypersonické technologie, ať už jde o pohon letounu či zbraňový systém, budou hrát ve vývoji designu budoucích bojových letounů klíčovou roli.

Zdroj: Scout Warrior, Foto: Northrop Grumman

Diskuze (8) Další článek: Intel ukončuje výrobu vývojářských desek Edison, Galileo a Joule

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,