Apple Watch dovedou přesně detekovat spánkovou apnoi i hypertenzi

  • S Apple Watch je možné odhalit nebezpečné zdravotní problémy
  • Již dříve bylo ověřeno, že Watch zvládnou detekovat fibrilaci srdečních síní
  • Zvládnou ale rozpoznat i hypertenzi a spánkovou apnoi

Dle zkoumání vědců z univerzity v Kalifornii (UCFS) je možné pomocí chytrých hodinek Apple Watch velmi přesně odhalit dva významné problémy v oblasti lidského těla. Jedním z nich je hypertenze, která se týká přímo srdce, a druhým pak spánková apnoe, což je problém s dýcháním při spánku.

Hypertenze je zvýšený krevní tlak, což může do budoucna vést k infarktu myokardu. Spánková apnoe je nemoc, která se projevuje pauzami v dýchání při spánku, což může způsobovat řadu dalších problémů spojených s únavou během dne, srdečním selhání a dalších.

Tep a pohyb stačí

Vědci spolupracovali se startupem Cardiogram, jenž stojí za stejnojmennou mobilní aplikací pro Apple Watch.

Podobný tým už v minulosti odhalil, že pomocí Apple Watch je možné s přesností až 97 % odhalit srdeční problémy včetně fibrilace síní. K detekci pomohlo průběžné přesné měření tepu a analýza rytmu, který je při této nemoci odlišný než u zdravého člověka.

S použitými senzory jsou k dispozici pouze údaje o srdečním tepu a pohybu a možnosti detekce nemocí se zdají být omezené. Ale jak se ukazuje, s využitím pokročilých analýz lze detekovat i pokročilejší nemoci.

Čím více dat, tím vyšší přesnost

Popisovaného výzkumu (viz shrnutí) se účastnilo 6 115 uživatelů. Pro analýzu dat získaných z Apple Watch přes mobilní aplikaci Cardiogram byla použitá předem naučená umělá inteligence DeepHeart využívající hluboké neuronové sítě.

Výsledkem bylo, že u 2 230 uživatelů (36,5 %) byla odhalena hypertenze, u 1 016 uživatelů (16,6 %) pak spánková apnoe. Dle studie by neměl být problém podobné snímání provádět i na dalších chytrých náramcích nebo hodinkách, důležitá je ale pochopitelně přesnost snímání a také správně natrénovaná neuronová síť pro odhalení dané nemoci.

Výzkumníci nasbírali 33 628 „člověkotýdnů“ dat. Jak to ale platí i v dalších oblastech, čím více dat, tím lepší přesnost. Jak se bude zvětšovat počet hodinek v populaci, dočkáme se do budoucna nových možností odhalování nemocí, které člověk řešil často až příliš pozdě.

Velký posun samozřejmě přinesou i nové typy senzorů, například pro měření okysličení krve, hodnoty cukru v krvi a podobně.

Apple tento rok uvedl už třetí generaci chytrých hodinek Watch:

Diskuze (5) Další článek: Chytré hodinky pro děti? Všechny je zničte, přikázalo Německo lidem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,