BionicWheelBot: nový unikátní robot od Festo inspirovaný pavoukem

  • Společnost Festo představila nového robota, který si bere inspiraci z přírody
  • BionicWheelBot se podobá pavouku a umí se i efektivně rychle pohybovat
  • Chytrá konstrukce umožňuje rychlou transformaci

Společnost Festo, která se zabývá vývojem a prodejem robotických systémů, představila novinku, která opět vychází z principů nějakého zvířete. Tentokrát se nový robot BionicWheelBot inspiruje pavoukem, ale ne jen tak ledajakým. Robot totiž dokáže nejen velmi pomalu a přesně chodit, ale také se velmi rychle pohybovat pomocí přemetů (kotrmelců).

Festo pravidelně ukazuje své inženýrské schopnosti s unikátními roboty, které vychází z přírody a používají podobné konstrukce. V minulosti jsme tu měli mravence (BionicANT), klokana, chobot slona, SmartBird, motýli (eMotionButterflies), jazyk chameleona (FlexShapeGripper) nebo chapadlo chobotnice (OctopusGripper). Festo se při vývoji těchto „hraček“ snaží posunout technologie a konstrukce zase o kus dál. Díky tomu může nakonec vyvinout lepší průmyslové robotické systémy, které například zvládnou náročnější věci, jež dříve nebylo možné automatizovat pomocí běžných robotických konstrukcí.

Speciální druh pavouka

BionicWheelBot není inspirovaný biologickou konstrukcí běžného pavouka, ale velmi speciálního druhu, který byl objeven teprve v roce 2008. Tento pavouk s odborným označením Cebrennus rechenbergi a přezdívkou „flic-flac spider“ se nachází v Maroku na severozápadě Afriky. Žije v dunách pouště Erg Chebbi na kraji Sahary, což je také jeden z důvodů jeho schopností.

I když se dokáže pohybovat pomocí nohou jako ostatní pavouci, evolucí se adaptoval i na druhý režimu pohybu, který je mnohem efektivnější, když fouká vítr. Vzhledem ke své hmotnosti totiž dokáže využít sílu větru k tomu, aby ho popohnal při efektních kotrmelcích nebo spíše přemetech kupředu. Díky tomu dokáže ušetřit spoustu energie i při přesunu na velké vzdálenosti a zároveň je při pohybu přibližně dvakrát rychlejší než pomocí klasické chůze.

Pokud vítr nefouká, je efektivnější se pohybovat normálně, ale v tom je právě vidět to skvělé přizpůsobení dle okolního prostředí a aktuální situaci. Dokáže vytěžit z dané chvíle vždy to nejlepší.

BionicWheelBot je jako pavoučí transformer

Inženýři Festo vyrobili robota BionicWheelBota vycházejícího právě z této duální schopnosti. Jak můžete vidět na videu, robot se dokáže pohybovat klasicky pomocí nohou velmi pomalu, dokáže používat jen některé páry nohou pro otáčení a podobně. V tomto režimu používá k pohybu jen šest nohou z osmi a poradí si s náročnými a nepravidelným terénem, protože každá noha dokáže fungovat samostatně a hlavně v různých směrech (dle páru). V jednu chvíli jsou na povrchu pouze tři nohy (tři jsou ve vzduchu), nepoužívaný pár nohou je složený.

Konstrukce zakulacených nohou se ale dokáže rychle transformovat do „klubíčka“, díky čemuž se může robot doslova kutálet po povrchu. K rychlejšímu přesunu si ale pomáhá ještě středním, při chůzi nepoužívaným párem nohou, které tak při každém obratu mírně „vykopnou“ a přidají na rychlosti. Festo uvádí, že díky tomu dokáže BionicWheelBot v tomto režimu stoupat i do mírného kopce s úhlem až 5 stupňů.

Celkem osm nohou je řízeno pomocí 15 miniaturních motorů, které jsou umístěné v těle a v kolenech. Součástí je i 14 automaticky uzamykatelných převodů, které dokáží udržet robotického pavouka ve stabilní poloze bez nutnost dodávání energie do motorů. Baterie se tak spotřebovává více méně jen při skutečném pohybu.

Velká část robota je vyrobená pomocí 3D tisku (PA), uvnitř se nachází Li-Pol baterie s kapacitou 1 000 mAh, procesor STM32F4, senzor BNO055 a anténa běžící na frekvenci 866 MHz. Ovládání probíhá jednoduše přes speciální aplikaci na tabletu.

Diskuze (2) Další článek: Ze zákulisí velké pařížské premiéry Huawei. Na co dvě čtečky, tři foťáky a 40 megapixelů?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,