Airbus staví okřídlenou helikoptéru s maximální rychlostí až 400 km/h

Podívejte se na oblohu! Je to pták? Je to letadlo? Je to Superman? Ne, je to Airbus Racer - okřídlený vrtulník dosahující rychlosti až 400 kilometrů za hodinu. Na jedné z největších leteckých show - Pařížském aerosalonu - ho představila francouzská společnost Airbus S.A.S. Dle ní projekt spojuje dovednosti a odborné znalosti desítek evropských partnerů. To vše prostřednictvím iniciativy Clean Sky 2. Cílem je přinést zvýšení rychlosti i dosahu za rozumnou cenu.

Racer (česky závodník) navazuje na úspěchy Eurocopteru X3, jenž stanovil neoficiální rekord, když se mu povedlo dosáhnout rychlosti 472 km/h. Vrtulník, jehož jediný prototyp nyní leží v pařížském Muzeu letectví a kosmonautiky, však byl pouhým experimentálním modelem určeným k testování nových technologií.

Racer oproti němu slibuje reálné využití. Kromě komerční sféry, kde zkrátí dobu letu, je vhodný především pro nemocnice a horské služby. Těm poskytne pokrytí až dvojnásobku prostoru v první hodině, která je u záchranných akcí klíčová.

Vyjma hlavního rotoru, zajišťujícího vertikální start i přistání (VTOL), nabízí helikoptéra i patentovaný koncept aerodynamických dvojplošníkových křídel, na jejichž konci najdete boční vrtule. Jejich umístění – dále od trupu – znamená nejen větší pohodlí, ale i bezpečnost cestujících.

Všechno pohání dva turbohřídelové motory Rolls-Royce Turbomeca RTM322, používané i u některých typů bojových vrtulníků Apache. Ty budou moci fungovat i v takzvaném eco módu, jenž pomocí vypínání a zapínání jednoho z motorů ušetří palivo, a zvýší tak dosah Raceru.

Prototyp helikoptéry s patentovaným asymetrickým ocasním nosníkem, jež umožní lepší vznášení se na místě, má být kompletně sestaven v roce 2019. První let bude následovat o rok později.

Zdroj: Airbus

Témata článku: Technika, Zajímavosti, Doprava, Prototyp, Létání, Helikoptéry, Airbus, Apache, Clean, Rolls Royce, Rotor, Superman, Maximální rychlost, Rychlost, Dosah, Nová technologie, Odborná znalost, Bezpečnost cestujících, Bojový vrtulník, Evropský partner, Francouzská společnost, Helikoptéra, Horská služba, Jediný prototyp, Komerční sféra

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • M0RGAN 5. 7. 2017 23:15:16
    https://www.csfd.cz/film/69617-airwolf/prehled/ :-D
  • PoliceCollector 5. 7. 2017 21:39:43
    Mašinka hezká, ale jaký to má smysl ? Proč prostě nepostaví evropskou...
  • Kaja_33 5. 7. 2017 20:15:54
    Problém není urychlit vrtulník dopředu na vysokou rychlost. Problém je, že...