Zajímavý článek. Můj děda alzheimera má a rozhodně to není nic příjemného. Nepřál bych to nikomu. Asi nejhorší na tom je to, že se sám o sebe už nedokáže postarat. Toto ale naštěstí řeší domácí péče od http://www.procare.cz/domaci-zdravotni-pece/...
zajímavé, odborníci na VTM už problém vyřešili, stačí vozit důchodce na večerní studium na Karlovu univerzitu 🙂. Přitom já zase četl, že trénovaný mozek je odolnější a dojde tedy "jen" k oddálení projevů nemoci. Jinde zase psali, že sportem vytrénované a zdravé tělo je také záruka, že tomu nepropadneme. Fajn, i kdyby tohle všechno byla pravda, tak zapomeňte že budete v 70-80 letech řešit po večerech statiku Karlova mostu nebo s tou cukrovkou a artrózou běhat kolem baráku. Bez nějaké té zázračné pilulky to nepůjde 🙁
Je tolik výjimek, kdy nadprůměrně inteligentní lidé dostali tuto nemoc, že nemohu souhlasit s generalizovaným tvrzením Dvořáka. Naopak většina lidí s IQ na hranici debility umírá jako duševně zdravý debil. Kde nic není, ani smrt nebere.tsd
Můžete mi vysvětlit jak byste chtěl poznat u toho debila, že dostal alzheimera, když by se bude chovat pořád stejně? A vy opravdu nevíte, že orgán který se nepoužívá, že začíná zakrňovat? Totéž se týká demence. To co jsem napsal o aktivitě mozku a souvislosti s alzheimerem jsem si nevymyslel. To jsou výsledky posledních výzkumů publikované na internetu. Zkuste zapátrat a uvidíte sám. Doufám, že si ještě pamatujte na nesmysly kolem nemoci šílených krav a keců o prionech. A pak se zjistilo, že ty priony jsou i ve zdravých mozcích a o nemoci šílených krav již nikdo nepíše a ani se neomluvil za vybití našich stád. Ostatně o to vybití krav šlo především.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 11. 2017 23:50
Když budete geneticky predisponován, nepomůže vám ani svěcená voda, ani intelektuální trénink. Naopak, pokud budete intelektuálně "odpočívat" nedostanete nemoc, pokud k tomu nemáte jiné předpoklady. Těch faktorů je mnoho a je jen otázka, který převažuje. S tou incidencí bych to nebral až tak vážně, opravdu jak kdosi níže píše, je podstatné kde se takové výzkumy konají a s jakými materiály a předpoklady pracují. Třeba někoho napadne vypracovat studii závislosti výskytu onemocnění na schopnosti umění plavat. Výsledek bude znít: " u neplavců je riziko o 80% větší než u plavců. Pak někdo přijde s tvrzením, že nejlepší prevence je naučit se plavat.
Výskyt demence (prevalence a incidence) u lidí nižšího vzdělání, IQ či těch, kteří "nepracují hlavou" je skutečně výrazně vyšší.http://journals.lww.com/alzheimerjournal/Abstract...
V souhrnu (abstract) to nepíšou, a celou studii se mi kvůli tomu kupovat a číst nechce. Jak je tam ta četnost výskytu spočtena/formulována? Nemůže to být ovlivněno např. sociologickými faktory, tzn. že lidé s nižším vzděláním/IQ nebudou demenci řešit? Tzn. nepůjdou s tím za lékařem => není diagnóza => není statistika... Těch důvodů, proč nepůjdou za lékařem, si umím představit vícero - takové zhoršení je ve stáří považováno za normální, navíc u osob s nižším vzděláním/IQ nebude změna tak markantní (aby vzniklo podezření na nemoc), a v neposlední řadě bude hrát roli cena lékařské péče - předpokládám, že velká část statistik je z USA, a tam je lékařská péče tak drahá, že pro danou sociální skupinu je v případě Alzheimera de facto nedostupná (navíc s demencí lékaři stejně nic moc udělat neumí, takže by šlo o vyhozené peníze - a oni často nemají peníze ani na zákroky, u kterých jsou výsledky jisté).
Zmíněná studie se dá dohledat na Googlu (třetí odkaz v pdf), případně klasický ruský lib gen."Lower incidence of dementia in subjects with higher education has been reported by at least 8 cohorts, in France, Sweden, Finland, China and the United States. Similar associations emerged in a pooled analysis of 4 European population-based prospective studies of individuals 65 years and older. There is also evidence for the role of education in age-related cognitive decline, with several studies of normal aging reporting slower cognitive and functional decline in individuals with higher educational attainment. These studies suggest that the same education-related factors that delay the onset of dementia also allow individuals to cope more effectively with brain changes encountered in normal aging. In an ethnically diverse cohort of nondemented elders in New York City, increased literacy was also associated with slower decline in memory, executive function, and language skills." Citováno ze stránky 113 (vpravo) odkazovaného zdroje.A asi nemusím poukazovat na to, že protiargumentujete vlastní interpretací a spekulacemi. Prosím, neberte to ve zlém, ale jako exaktní argument by to neobstálo, byť samozřejmě můžete mít pravdu.
Je logické, že čím víc toho vím, tím víc můžu zapomínat, než se ocitnu v bodě nula. Také to samozřejmě může trvat o něco déle, než u lidí, kteří mozek netrénují a nemají nabitý takovým množstvím vědomostí. Nic to ovšem neříká o příčinách onemocnění a o efektivní prevenci. Když má někdo trénované plíce, utopí se o dvě minuty později než člověk netrénovaný. Co však dělat, aby se neutopil vůbec? To je oč tu běží.tsd
Ondřej Bouda: ve vámi uváděné studii je zcela jasně vysvětleno to co jsem uvedl výše. Stačí logicky myslet a znát pravidlo, funkce tvoří orgán. Když nebudu využívat nějaký orgán svého těla, tak tento orgán začne zákonitě degenerovat. Ovšem zkuste Čechy donutit více myslet nebo více sportovat. Budou vám hodinu vysvětlovat, že nemůžou místo toho aby třeba 20 minut cvičili. A že lékaři na toto neupozorňují? Pro ně je jednodušší pacienty krmit nic neovlivňujícími léky a čekat až zemře než aby ho přesvědčili aby sportoval nebo více používal mozek a pak se lékařům obloukem vyhýbal a oni by neměli vytoužený zisk.
Korelace a kauzalita. Nevíme, co to způsobuje, ale lidé s nižším vzděláním obecně žijí méně zdravým životem, hůře jedí, dělají podřadnější práce, ve výrobě, na skládkách, atd. jsou vystaveni více chemikáliím, většinou více kouří, pijí apod.
Této nemoci se daří v mozku, který pracuje na minimum. Lidské tělo je prostě naprogramováno tak, aby zničilo vše co se nepoužívá. Když budete fyzicky a duševně aktivní, tak vás tato nemoc nenavštíví. Ale za to by farmaceutické hyeny nemohli nic inkasovat, proto o tom mlčí.Jak vidím, tak těch 10 nesouhlasících s mým příspěvkem je ji na cestě k alzheimeru.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 11. 2017 21:11
S mozkem pracujícím na munimum to asi souvisí. Člověk na cestě sebedestrukce ho záměrně (či nezáměrně - záleží na úhlu pohledu) přestává používat.
Dvořáku,jak to zase vidím já na základě více vašich příspěvků, tak v tom už fest jedete vy.Dneškem jste tomu dal korunu. Místo abyste se konečně nad sebou zamyslel, tak raději budete deset lidí podezřívat z choroby kterou máte VY.Slovíčko "sebereflexe" vám asi nic neříká.
Místo abyste se zamyslel nad obsahem mého příspěvku, tak se zaměřujete stejným směrem jako ti mínusaři. A o alzheimeru si můžete nechat zdát, přestože mě je jistě třikrát více než vám, tak u mne tato nemoc nikdy nebude hrozit. Já svůj mozek zatěžuji snad na 300% a hodně dlouho ještě budu. Ale to se vy nedozvíte, protože to zde již nebudete vy. Tak si ještě naposledy schrupněte a pak se připravte na cestu.
Dědek zapšklej... takovejch tu už bylo, ti umírají sami.
Dvořáku,pokud váš mozek musíte zatížit na 300 % aby dokázal vyplodit to, čím nás ve zdejších diskuzích oblažujete, tak potěš koště.·Jen na okraj – vy máte třistaprocentní mozek?
Vidím, že jste to nepochopil. Takže tedy znovu. Dokáži zatížit svůj mozek na 300% výkonu zdejších diskutérů. Oni totiž svůj mozek vůbec nevyužívají.
Vůbec nepoužívat = 0, 300% z nuly je opět nula, Vy nulo.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.