Americká armáda se pochlubila elektromagnetickým dělem. Zničí bezpilotní letoun i další elektroniku

Americká armáda se pochlubila elektromagnetickým dělem. Zničí bezpilotní letoun i další elektroniku

Americká armáda se pochlubila novým obranným systémem, který pro ni vyrobil zbrojařský hegemon Raytheon. Říkají mu Phaser – stejně jako fiktivní laserové zbrani ze Star Treku – a jedná se o nevzhledné mikrovlnné dělo.

Celý systém se skládá z kontejneru s dieselagregátem a směrovou mikrovlnnou anténou na střeše a soustavy radarů. Ty nejprve odhalí nepřátelský dron, na který se pak zaměří samotné dělo a vyšle jeho směrem silný elektromagnetický pulz.

Směrová dávka energie je údajně natolik silná, že v oblasti dosahu spolehlivě vyřadí jakoukoliv elektroniku. Nemusel by to být tedy jen dron, ale případně i další citlivé pozemní zařízení v přímé viditelnosti a bez ochrany před EM pulzy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Phaser vyřadí z provozu elektroniku v jejím hledáčku silným mikrovlnným pulzem. Co by taková dávka energie udělala s živým organizmem, ale netušíme.

Vývoj Phaseru probíhal poslední tři roky v utajení, nyní se však protiletecká obrana pochlubila funkčním prototypem. Pokud tedy nechcete, aby vás v létě na zahradě rušila kvadroptéra ze sousedství, zavolejte do Pentagonu.

Témata článku: Věda, Technologie, USA, Drony, Armáda, Letadla, Pulse, Star Trek, Real Life, Puls, Funkční prototyp, Let, Dávky, Army, Trek, Pozemní zařízení, Přímá viditelnost, Americká armáda, Bezpilotní letoun, Obranný systém, Laserový radar

29 komentářů

Nejnovější komentáře

  • trojanbyms 21. 11. 2016 15:17:27
    To je to čo IS a Turecko podporované Saudmi a US@ potrebujú. Keď prišli...
  • Jozef Kostelanský 15. 11. 2016 22:07:55
    Pekné. Ale Rusi už nejaký čas majú niečo podobné zabudované v lietadlách....
  • ex65488 15. 11. 2016 15:20:28
    Amici iba obranné. hlavne ze polka sveta skace jak piskaju a s druhou vedu...
Určitě si přečtěte