Chytré okno vpustí světlo do místnosti podle potřeby. A dobije i telefon

Chytré okno vpustí světlo do místnosti podle potřeby. A dobije i telefon

Výzkumníci z Univerzity v Marylandu vytvořili zdokonalený funkční koncept chytrých solárních oken pro domácnosti. Ta dokážou nejen regulovat množství napuštění světla, ale i dobíjet elektroniku. Výzkumnou práci autoři publikovali v odborném časopise ACS Photonics.

V současnosti je většina solárních oken navržena tak, aby automaticky reagovala na změny vnějších podmínek, například intenzitu světla a výkyvy teploty. Znamená to, že pokud uživatelé chtějí soukromí či stín, nemohou toho dosáhnout pouhým otočením vypínače. Solární okna také pohlcují část sluneční energie, což zapříčiňuje ohřívání a zvyšuje teplotu interiéru, který by měli během slunečného dne spíše ochlazovat.

717792592
Vypnuté sklo a zapnuté sklo. Zatím jen ve fázi experimentálního prototypu, ale v budoucnu takto můžeme nahradit žaluzie. A navíc nám okno poskytne elektrickou energii pro další využití v domácnosti.

Uvedené nedostatky se podařilo vyřešit vědcům z Univerzity v Marylandu. Vytvořili koncept chytrých oken, které dokážou nejen regulovat množství světla v místnosti bez použití dalších nástrojů jako jsou například žaluzie. Ale na požádání mohou ztmavnout, či dokonce se mohou stát záložní baterií pro elektronická zařízení v domácnosti.

Mezi dva skleněné panely vědci vložili polymerovou matrici obsahující mikrokapky tekutých krystalků a beztvarou silikonovou vrstvu, která se často používá v solárních článcích.

Pokud je okno uživatelem „vypnuto“, tekuté krystaly rozptylují světlo a okno je neprůhledné. Naopak v zapnutém stavu křemíková vrstva absorbuje světlo a poskytuje tak nízký výkon potřebný k vyrovnání krystalů. Světlo může procházet přes průhledné okno do místnosti.

I když je okno „zapnuto“, pod jistým úhlem zůstává neprůhledné, schopné poskytnout soukromí a přitom i nadále propouštět světlo a generovat elektrickou energii.

Navíc, energii, která se nespotřebuje na provoz samotného okna, lze uložit a využít k napájení elektronických zařízení v domácnosti od obyčejných světel přes mobilní telefony až po televizory.

Určitě si přečtěte

Články odjinud