Chytré sluneční brýle dokážou generovat elektrickou energii

Organické solární články jsou lehké, průhledné a flexibilní. Navíc je lze vyrábět v libovolných tvarech i barvách. Z toho plyne, že se s nimi dá skvěle „hrát“ – můžete je využívat způsoby, které v případě běžných křemíkových článků nepadají v úvahu. Stačí jen popustit uzdu fantazii.

Přesně to udělali odborníci z Karlsruhe Institute of Technology (KIT), kteří představili sluneční brýle schopné generovat elektrickou energii. A to právě díky barevným, poloprůhledným organickým článkům o tloušťce cca 1,6 mm, které jsou zasazeny do rámu stejně jako normální čočky.

Vyrobená energie pohání mikroprocesor a dva malé displeje integrované do obrouček. Brýle tak dokážou měřit i zobrazovat intenzitu slunečního svitu a teplotu okolí. Navíc fungují rovněž ve standardně osvětlených (do 500 lx) interiérech. I v těchto podmínkách každá čočka stále vyprodukuje 200 mW energie.

"Sluneční brýle, které jsme vyvinuli, jsou ukázkovým příkladem toho, jak mohou být organické solární články používány v aplikacích, které by s konvenčními fotovoltaickými články nebyly proveditelné,“ konstatoval Dominik Landerer.

Tato práce představuje další krok na cestě k integraci organických solárních článků do oken nebo třeba výloh. Úplně nejzajímavější by ovšem byly skleněné fasády, schopné přeměňovat absorbované světlo na elektřinu.

„Přinášíme solární energii na místa, kde jiné solární technologie selhávají,“ prohlásil vedoucí výzkumník Alexander Colsmann.

Zdroj: KIT

Diskuze (3) Další článek: Hyperloop se stává skutečností. V trubce letěla kapsle a rychlost přesáhla 300 km/h

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,