Elon Musk se před pár dny pochlubil svojí vizí cesty na Mars a nyní se přidala i Čína. Ta sice zatím své marťanské ambice veřejně neventiluje, jinak je tomu ale v případě cest do svrchních vrstev atmosféry až na samotný okraj vesmíru.
Asijská vesmírná korporace CALT se na Mezinárodním astronautickém kongresu v mexické Guadalajaře pochlubila koncepci raketového kluzáku, který se podobá někdejším americkým raketoplánům. Ovšem s tím rozdílem, že tento letoun pojme až dvacítku pasažérů, kteří by mohli uvnitř sedět v řadách jako v běžném dopravním letounu.
Čínský turistický raketoplán a plánovaný způsob letu
Stotunový letoun spalující tekutý metan a kyslík vynese cestující do výšky okolo 130 kilometrů, kde si při osminásobné rychlosti zvuku užijí čtyřminutový stav beztíže. Aby byl lístek na podobnou atrakci co nejlevnější, na střeše letounu by mohla být připevněný raketový nosič, který by se v nejvyšší hladině odpoutal a vynesl na některou z nízkých oběžných drah malý komerční satelit.
Čínský turistický raketoplán 134 kilometrů nad Prahou
Čínský turistický raketoplán neexistuje jen na papíře. Podle šéfa vývojového týmu hana Pengxina jsou již mnohé pozemní zkoušky hotové a během příštích dvou let by mohly začít ty atmosférické. Komerční provoz se pak plánuje na rok 2020 s tím, že podle současných výpočtů by mohla cena lístku začínat na 200 tisících dolarů, což po přepočtu činí necelých pět milionů korun.
Odborníci jsou však podle New Scientist skeptičtí a pochybují, že Číňané dokážou vynést dvacítku pasažérů do výše přes 100 kilometrů bez dalších pomocných raketových motorů. Stejně tak pochybují o časovém plánu prvního startu.
Pokud tedy budete v příštích letech slavit kulatiny a blízcí vám chtějí opět koupit poukázku na výlet na Kokořín, inspirujte je k něčemu lepšímu.