Čína staví obří zařízení na zachycování a ukládání uhlíku

Čína staví obří zařízení na zachycování a ukládání uhlíku

Čína zahájila výstavbu prvního z osmi plánovaných velkokapacitních zařízení, která budou sloužit k ukládání uhlíku. Tzv. Yanchang Integrated Carbon Capture and Storage Project se bude nacházet v provincii Šen-si.

Po svém dokončení by tento „lapač“ měl zachycovat 400 až 800 tisíc tun oxidu uhličitého ročně. To je zhruba podobné množství, jaké za uvedenou dobu vyprodukuje 80 000 automobilů.

První komerční zařízení využívající technologii CCS (carbon-capture and storage) bylo nedávno slavnostně otevřeno ve Švýcarsku. Očekává se, že ještě letos jedno takové vyroste i v texaském Houstonu.

CCS je ovšem pokládána za poměrně kontroverzní. Důvodů lze jmenovat hned několik – mj. zvyšuje spotřebu energie a náklady na ní jsou velmi vysoké.

Číně nicméně přijde vhod, neboť tato země je vůbec největším producentem CO2. Před časem přitom slíbila, že její emise tzv. skleníkových plynů dosáhnou vrcholu nejpozději v roce 2030 a pak už budou klesat.

I z tohoto důvodu investuje obrovské peníze do obnovitelných zdrojů – v současnosti je hlavním světovým výrobcem solární energie. V řadě měst navíc stále více využívá elektromobily.

Zdroj: Futurism

Témata článku: Technologie, Čína, Energie, Ekologie, Solární energie, Globální oteplování, Carbon, CCS, Houston, Obnovitelné zdroje, Obnovitelné zdroje energie, Největší producent, Obnovitelný zdroj, Obří zařízení, Podobné množství, Producent, Švýcarsko, Uhlík, Ukládání, Uvedená doba, Zachycování, Zařízení, První elektromobil, Oxid, Samořídicí automobil

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ivo Ungermann 23. 6. 2017 21:55:25
    Když si údaje o uloženém CO2 vynásobíme tisícem, tak se dostaneme ke...
  • Pavel Černík 23. 6. 2017 20:12:19
    Spalováním uhlí (oxidací uhlíku) vzniká CO2 a tepelná energie, kterou...
  • neilz 23. 6. 2017 19:58:59
    no ja si myslim ze vetsim problemem jsou zastavby a silnice ktere...