Číňané postříkali listy uhlíkem. Larvy je sežraly a vyrobily uhlíkové hedvábí

Číňané postříkali listy uhlíkem. Larvy je sežraly a vyrobily uhlíkové hedvábí

Lidé sice dokážou vyrobit pevné uhlíkové vlákno a z něj poté sestrojit ledacos. Ale co kdyby to místo nich dělala už sama příroda? A přitom stačí tak málo – jen nakrmit larvy.

Přesně na toto se zaměřil (studie) tým vědců z Číny, kteří postříkali potravu pro larvy bource morušového roztokem s uhlíkovými strukturami. Larvy vše zbaštily, zakuklily se a hotový kokon pak měl až o 50 % pevnější vlákno než běžné hedvábí.

Klepněte pro větší obrázek
Larvy bource morušového zbaštily listy postříkané uhlíkovými nanostrukturami a vyrobily pevné hedvábí

Uhlíkové struktury jednoduše prošly metabolismem malého červa a staly se základem vlákna jeho kokonu, který živočich vyrobil pomocí slinných žláz. Namísto uhlíku lze přitom použít i jiné látky od barviv po speciální vodivé polymery, které dalším zpracováním promění hedvábné vlákno ve vodič. To by mohlo mít široké využití v elektronice.

Otázkou zůstává, jestli by šlo stejný princip použít i na plodiny a třeba pomocí genetické modifikace vyšlechtit uhlíkem zpevněnou nebo vodivou bavlnu. Takovým pokusům se budou věnovat další výzkumy.

Témata článku: Věda, Technologie, Zajímavosti, Vlákno, Carbon, Silk, Široké využití, Číňan, Uhlík, Spin, Jiná látka, ACS, Polymer, Uhlíkové vlákno, Super

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • dušan rajninec 13. 10. 2016 8:12:35
    Ešte neboli Vianoce a pre niekoho je tu už 1. apríl ? :-O
  • hnusak 12. 10. 2016 20:30:55
    týrání zvířatek.
  • Thi Huong 12. 10. 2016 18:29:49
    „Víte, co to znamená? To znamená, že jsme zase o krok před nimi.“ :-D
Určitě si přečtěte