Číňané vycvičili kontroverzní neuronovou síť, aby podle pouhé fotky poznala kriminálníka

Číňané vycvičili kontroverzní neuronovou síť, aby podle pouhé fotky poznala kriminálníka

Strojové učení samozřejmě není jen doménou Západu. Vědci z jedné z šanghajských univerzit publikovali studii (PDF), podle které vycvičili neuronovou síť takovým způsobem, aby podle profilové fotografie třeba z občanky rozpoznala, jestli jste kriminálník. A přestože jejich studie budí jisté rozpaky, co se studijních dat týče, daří se jí to s 89,5% úspěšností.

Klepněte pro větší obrázek
Tři hoši v první řadě jsou kriminálníci. Tři hoši v druhé řadě jsou slušní občané. Pokud vypadáte podobně jako některý z pánů v první řadě, raději nejezděte do Číny.

Jak je to možné? Vědci vycházeli z toho, že naše tvář dostatečně vypovídá o naší osobnosti, což v minulosti potvrdily i některé psychologické studie. Jinými slovy, pokud se někomu podíváme do očí, s jistou pravděpodobností odhadneme, jaké má záměry. Zní to sice trošku jako magie, ale Číňané prostě naládovali strojové učení profilovými fotografiemi kriminálníků, to si vytvořilo model, no a následně pomocí něj hodnotilo libovolnou pasovou fotografii.

Kritici nicméně poukazují na to, že učení probíhalo na příliš malém vzorku lidí, a stejně tak kontrolní testy.

Témata článku: Věda, Bezpečnost, Umělá inteligence, Neuronová síť, Strojové učení, Čína, Different, Look, Číňan, Šanghaj, Fotka

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • fclib 29. 11. 2016 11:36:39
    Dejte tam prozkoumat Maovu fotku drazi cinsti studenti :)
  • Jiří Novotný 29. 11. 2016 8:15:01
    A není to zbytečné? Alespoň u nás jde inteligence a další věci poznat z...
  • polarq 29. 11. 2016 0:38:36
    jsem psycholog a po zkusenostech s clanky na zive.cz, ktere zachazeji mimo...