Čínský těžký bombardér byl přistižen s hypersonickou střelou

  • Čínský bombardér byl natočen s dlouhou střelou
  • Její tvar napovídá, že šlo o hypersonický systém
  • Zároveň je zřejmě, že by takové střela mohla nést jadernou hlavici

Závod ve vývoji hypersonických zbraní a v jejich zavádění do výzbroje armád pokračuje. Jistý čínský obyvatel nedávno nahrál a zveřejnil přistávání bombardéru čínského letectva na letecké základně Neixiang Ma’ao v centrální Číně.

Na tom by nebylo nic zase tak moc zvláštního. Ze zveřejněných záběrů ale vyplývá, že čínský těžký bombardér v nejnovější variantě H-6N nesl dlouhou střelu, jejíž tvar napovídá, že šlo o hypersonický systém. Takové střely létají rychlostmi přesahujícími Mach 5. Zároveň je zřejmě, že by taková střela mohla nést jadernou hlavici, což z ní dělá obzvláště nebezpečnou zbraň.

Podle portálu Defense News pozorovaná zbraň silně připomíná mobilní pozemní hypersonický zbraňový systém DF-17, který Čína oficiálně představila zhruba před rokem. Systém DF-17 kombinuje raketový stupeň balistické rakety středního dosahu DF-16B s hypersonickým kluzákem DF-ZF.

Operační dosah 1 800 až 2 500 kilometrů

Ve své pozemní variantě asi 11metrová a 15tunová střela DF-17 startuje z mobilní rampy. Raketový stupeň s pevným palivem za krátkou dobu zrychlí na Mach 5 až 10. Poté se uvolní hypersonický kluzák, který se pak rychle řítí na cíl.

Operační dosah hypersonického systému se pohybuje kolem 1 800 až 2 500 kilometrů. Podle dostupných údajů je střela DF-17 velice přesná a zasáhne cíl v rozmezí pár metrů. I když by hypersonický kluzák nenesl jadernou hlavici, konvenční zásah v rychlosti přesahující Mach 5 by i tak způsobil rozsáhlé škody.

Čína podle všeho vyvinula systém DF-17 kvůli překonání moderních systémů obrany proti balistickým střelám. V tomto ohledu by střely DF-17 mohly být ideálním prostředkem pro likvidaci tchajwanských systémů protivzdušné obrany Patriot PAC-3, což by následně otevřelo prostor pro konvenční balistické útoky na ostrov z pevninské Číny.

Bombardér H-6 zhruba odpovídá americkému bombardéru B-52. Stejně jako americký protějšek prochází postupným vývojem a modernizací, během něhož nejnověji vznikla právě zmíněná varianta H-6N. Umístění střely DF-17 na bombardér dále rozšiřuje její možnosti.

Bombardéry s takovou zbraní mohou létat okolo Tchaj-wanu  a vypustit střelu z jiného směru než ze západu. To zkomplikuje obranu proti těmto střelám. Rovněž to zvyšuje ohrožení amerických základen v Japonsku, Koreji a na ostrově Guam, stejně jako ohrožení amerických letadlových lodí v oblasti.

Titulní ilustrační foto: Daniel Toschläger, CC0

Diskuze (39) Další článek: Zprávy do datové schránky už nezmizí. Portál občana je umí zadarmo archivovat. Tuto funkci ale musíte zapnout

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,