Čtyřletý chlapec inspiroval vznik nového systému dárcovství orgánů

Čtyřletý chlapec inspiroval vznik nového systému dárcovství orgánů

Howard Broadman z USA jednoho dne zjistil, že jeho čtyřletý vnuk Quinn bude výhledově potřebovat transplantaci ledviny – a rozhodl se pomoci. Vzhledem ke svému stáří mu ale potřebný orgán nemohl sám nabídnout. Místo toho přišel s unikátním řešením, které už podle odborníků přispělo k záchraně cca 70 lidských životů.

Na celé myšlence je nejzajímavější její jednoduchost. V roce 2014 tehdy čtyřiašedesátiletý Broadman oslovil odborníky UCLA Kidney Transplant Program a nabídnul jim cosi na způsob výměnného obchodu – on daruje ledvinu někomu, kdo ji potřebuje co nejdřív a Quinn na oplátku dostane „voucher“, který mu umožní podstoupit transplantaci v budoucnosti. Lékaři souhlasili a tak odstartoval úplně nový program.

„Někteří potenciální dárci ledvin jsou nekompatibilní s jejich zamýšleným příjemcem kvůli odlišné krevní skupině a jiní mohou být nekompatibilní z časového hlediska,“ vysvětlil urolog Jeffrey Veale z UCLA. „Voucherový program časovou nekompatibilitu mezi dárcem a příjemcem transplantované ledviny řeší.“

Systém voucherů se rychle rozšířil a v současnosti ho používá asi třicet transplantačních center v USA. Jde o začátek iniciativy, která v konečném důsledku může významně ovlivnit životy 93 000 Američanů čekajících na novou ledvinu.

„Kdyby jen zlomek ze 40 milionů pacientů s chronickým onemocněním ledvin v USA měl dárce jako Broadman, pak by se do systému dostaly desítky tisíc vysoce kvalitních orgánů. A my bychom poprvé v historii mohli začít zkracovat čekací listinu,“ komentoval to Veale.

Jedním z lidí na zmíněné čekací listině bude i Quinn, který nedávno oslavil sedmé narozeniny. Není vyloučeno, že v době, kdy dosáhne věku dostatečného na to, aby transplantaci podstoupil, už dotyčný dokument skutečně bude kratší – díky nápadu jeho dědečka. „Kdyby Quinn potřeboval ledvinu okamžitě, šel bych mu darovat svou ledvinu. Ale protože ji okamžitě nepotřeboval, řekl jsem si proč nezaplatit předem a možná zafunguje karma,“ uvedl Broadman v rozhovoru pro CNN.

Zdroj: UCLA, New Scientist

Určitě si přečtěte

Články odjinud