Diskriminace na základě náboženství podporuje radikalizaci

Marginalizace a diskriminace přistěhovalců hraje významnou roli při radikalizaci. Plyne to z výsledků dvou nedávných výzkumů, které zahrnovaly zhruba 400 muslimských imigrantů žijících v USA a Německu.

V USA se Sarah Lyons-Padilla a její kolegové ze Stanford University ptali 180 přistěhovalců jaký mají vztah ke svým hodnotám a k americké kultuře a jak dobře se dle svého mínění do nového domova integrovali.

Kromě toho byla účastníkům ke zvážení předložena hypotetická situace, v níž proti utlačování muslimů bojuje imaginární fundamentalistická organizace. Přesné metody tohoto boje nebyly konkretizovány, ale v účastnících byl záměrně vyvolán dojem, že aktivisté by se v případě potřeby neváhali uchýlit k ilegálním a násilným akcím.

Reakce naznačují, že celková podpora extremismu byla velmi nízká. Nicméně se ukázalo, že v rámci malé minority mohou pocity marginalizace a diskriminace vyvolat pocit bezvýznamnosti – v důsledku čehož lidé začnou k fundamentalistickým skupinám a jejich extremistickému jednání inklinovat víc.

Sarah Lyons-Padilla tyto výsledky považuje za jasnou podporu práce, jejímž autorem je A. W. Kruglanksi z Maryland University. Ten zkoumal psychologickou motivaci teroristů. „Kruglanski navrhl mimořádně přesvědčivou teorii: lidé se stanou teroristy, aby ve svých životech obnovili smysl pro význam, pocit že na nich záleží,“ konstatovala Sarah v loňském rozhovoru pro The Guardian.

Studie č. 2 (koncipována jako doplňková) pak ukázala, že pro muslimské přistěhovalce v USA je integrace lehčí, než pro jejich protějšky v Německu. To se vysvětluje tím, že americká kultura je jaksi „uvolněnější“ než německá.

Nejdůležitější ovšem je, že se opět potvrdilo, že věci jako antiislámská rétorika či časté policejní kontroly muslimských komunit extremismus nejenže neomezí, ale naopak mu prospějí. Tedy přesně to, před čím odborníci varují už delší dobu. „Dle mého výzkumu jde o recept na to, aby se američtí muslimové cítili znevýhodňování a diskriminovaní,“ uvedla minulý rok Lyons-Padilla

„Vlastně takto zaséváme semena radikalizace – přiživováním myšlenky, že západ je protiislámský, v podstatě pomáháme Islámskému státu získat další rekruty,“ dodala.

Zdroj: American Psychological Association, The Guardian, Stanford News

Diskuze (16) Další článek: Apple rozjel účet na Instagramu, používá ho ke sdílení fotografií a videí, které uživatelé vytvořili iPhonem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,