Odborníci z University of Michigan dospěli k závěru, že mladí lidé, kteří si dopřávají elektronické cigarety, mají větší tendenci přejít později na tabák. Jedinci, kteří tyto populární gadgety nepoužívají, prý začnou kouřit klasické cigarety s čtyřikrát nižší pravděpodobností.
V rámci nejnovější studie, publikované v Tobacco Control, byla analyzována data získaná od náhodně vybraných studentů amerických středních škol v roce 2014 a 2015. Z výsledků plyne, že teenageři ve věku 17-18 let, kteří nikdy nezkoušeli kouřit tabák, ale holdují takzvanému vapingu, jsou na nejlepší cestě stát se konzumenty klasických cigaret.
„Tyto výsledky přispívají k rostoucímu množství důkazů podporujících tvrzení, že vaping pro mladé lidi představuje jednosměrný most ke kouření klasických cigaret,“ uvedli autoři dotyčného výzkumu.
Někteří britští vědci ovšem závěry svých amerických kolegů napadli a obvinili je z toho, že chtějí proti elektronickým cigaretám vést „morální křížovou výpravu“. Například Robert Wesso z University College London se podle svých vlastních slov cítí být frustrován tím, kolik publicity se této studii věnuje. A podobně to vidí i jiní.
„Ten dokument jen ukazuje, že teenageři, kteří mají chuť kouřit, vyzkoušejí e-cigarety s větší pravděpodobností než teenageři, kteří takové věci dělat nechtějí – a obráceně. To je zcela triviální,“ konstatoval Peter Hajek z Queen Mary University.
Otázkou zůstává, který z těchto názorových táborů je blíž k pravdě.
Zdroj: University of Michigan, Science Media Centre