IBM Watson vypracoval plán léčby rakoviny za 10 minut. Špičkovým expertům to trvalo 160 hodin

IBM Watson vypracoval plán léčby rakoviny za 10 minut. Špičkovým expertům to trvalo 160 hodin

Mohlo to být historické vítězství stroje nad člověkem, ale výsledky jsou nejasné. Zatím buďme rádi za své pomalé mozky. O čem je řeč? O znalostním superpočítači IBM Watson, který dostal šanci vytvořit plán léčby muže s rakovinou mozku.

Experiment se konal v newyorském NYGC (New York Genome Center) a pokusným králíkem byl 76letý muž trpící nádorem v mozku. O jeho péči se starali lidé, nicméně paralelně i IBM Watson, který vytvářel alternativní plán léčby.

Zatímco lidští experti strávili přípravou léčby 160 hodin, Watson byl hotový za deset minut. Dokázal to díky svým schopnostem analýzy přirozeného jazyka, v mžiku tedy pročetl tisíce a tisíce lékařských studií a snažil se najít ideální postup.

Pacient v mezidobí prošel operací, poté ozařováním, nicméně nakonec zemřel, protože jeho případ byl obzvláště komplikovaný.

Kdo vyhrál, dá-li se to tak vůbec nazvat? Lidé, jejich léčebný postup byl totiž nakonec lepší. Na stranu druhou Watson neměl k dispozici dostatek dat – třeba perfektní analýzu DNA pacienta, která je zatím stále drahá. Pokud by však měl maximum informací, mohl byl syntetizovat zcela nové postupy.

Tento jeho potenciál nicméně zastiňuje ještě druhé „ale.“ Ohromná cena jeho komerční implementace. Watson se sice hezky vyjímá na konferencích a vizionářských přednáškách, nicméně podle jisté analýzy z Wall Streetu je jeho návratnost pro IBM a jeho investory přinejmenším diskutabilní. Jedním z dokladů má být třeba zapojení Watsona do léčebného centra MD Anderson Cancer Center v Texasu. Projekt byl ukončen poté, co nemocnice utratila 62 milionů dolarů bez kýžených výsledků.

Nová dotyková technologie léčby:

Určitě si přečtěte

Články odjinud