Indie chce začít využívat novou jadernou technologii

Indie chce začít využívat novou jadernou technologii

Indie je druhou nejlidnatější zemí světa, což mj. znamená, že je v ní obrovská poptávka po elektřině. A protože se postupně odklání od fosilních paliv (nedávno například oznámila, že hodlá zavřít přes 30 uhelných dolů), je jasné, že potřebuje různé alternativy.

Jednou z nich se podle všeho stane i množivý reaktor (Fast-Breeder Reactor, FBR). Ten je díky rychle se pohybujícím neutronům údajně schopen vygenerovat až o 70% více energie, než klasické pomalé reaktory.

„Navíc je bezpečnější a produkuje méně jaderného odpadu s dlouhou životností,“ konstatoval generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii, Yukiya Amano, v rozhovoru pro Times of India

Uran je sice v Indii nedostatkovým zbožím, ale thoria zde naleznete dost. Gigantické jaderné zařízení v pobřežním městě Kalpakkam, na kterém odborníci pracují již cca 15 let, proto využívá právě tento prvek.

Stojí za zmínku, že o vyvinutí vlastní technologie pro množivý reaktor se snažily i jiné státy – například Francie a Japonsko. Kromě Indie se to však zatím podařilo jen Rusku (Beloyarsk Nuclear Power Plant). Dobře našlápnuto má i Čína, nicméně podle dostupných informací je asi 10 let za Indií.

Zdroj: Futurism, Foto: IAEA Imagebank, CC BY-SA 2.0

Témata článku: Technologie, Čína, Energie, Elektřina, Rusko, Indie, Francie, Japonsko, Flickr.com, Dostupná informace, Elektrárna, Solární elektrárna, Atomová energie, Dlouhá životnost, Fosilní palivo, Generální ředitel, Jaderná technologie, Jaderný odpad, Mezinárodní agentura, Nedostatkové zboží, Obrovská poptávka, Pobřežní město, Reaktor, Různá alternativa, Times of India

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vzach 9. 7. 2017 21:22:10
    Před pár lety nám povídal průvodce v návštěvnickém centru JE Dukovany, že...
  • pcmaker 9. 7. 2017 18:23:14
    "Indiáni" by v prvé řadě měli nakrmit svých 300 milónů hladovějících dětí...