Astronom Seth Shostak, který pracuje na projektu SETI, je přesvědčen o tom, že od nalezení inteligentního života ve vesmíru nás dělí maximálně dvě desetiletí. Podle svých vlastních slov by na to „vsadil každý šálek kávy“.
Kontakt s nějakou mimozemskou civilizací by ovšem mohl proběhnout úplně jinak, než si řada lidí představuje.
„Mám na mysli, jestli jsou třeba 500 světelných let daleko... uslyšíte signál, který bude starý 500 let, a pokud vyšlete zpět 'Ahoj, jsme pozemšťané, jak se máte?' – bude to 1000 let předtím, než uslyšíte odpověď. Tedy pokud ji vůbec někdy uslyšíte. Takže to není zrovna kontakt, ale alespoň byste věděli, že tam jsou,“ konstatoval Shostak v rozhovoru pro Futurism.
Problém spočívá v tom, že podobných předpovědí se průběžně objevuje spousta… a pořád nic. Čím to může být? Například Dimitar Sasselov z Harvard University před několika lety přišel s vysvětlením, že většina planet s případným životem je mladší než Země – minimálně v našem blízkém okolí. Takže pravděpodobnost toho, že už se na nich vyvinuly bytosti schopné nějaký signál vyslat, je velice nízká.
Tuto hypotézu podporují rovněž jistá studie vycházející z dat získaných Hubbleovým teleskopem. Z jejích výsledků plyne, že Země se řadí mezi prvních 8 % planet svého typu, které se ve vesmíru objevily.
Velké oblibě se těší i myšlenka, že mimozemšťané dávno dospěli do bodu, kdy mohli opustit svá fyzická těla a nyní žijí v digitálním světě. Realitou nicméně zůstává, že navzdory veškeré naší snaze odpověď na tzv. Fermiho paradox zatím neznáme.
Zdroj: Futurism