Jako ve špiónských filmech: Vědci vyvinuli samozničitelný materiál

Jako ve špiónských filmech: Vědci vyvinuli samozničitelný materiál

Inženýři z King Abdulla University of Science and Technology (KAUST) v Saudské Arábii učinili další krok na cestě k mobilním telefonům, notebookům etc., které by se v případě potřeby mohly samy zničit. Díky tomu by v nich uložená data nepadla do nesprávných rukou.

Výše zmíněným odborníkům se podařilo vytvořit materiál skládající se z polymerní vrstvy, která při zahřátí nad 80 stupňů Celsia velmi rychle expanduje do cca sedminásobku své původní velikosti a doslova tak drtí „vnitřnosti“ elektronických zařízení.

„Expandovatelný polymer značně zvětšuje svůj objem a způsobuje dostatečné napětí v tenkém silikonu – který se nalézá na jeho povrchu – takže se to prostě zmačká a zničí,“ uvedl jeden ze členů týmu, Muhammad Hussain, v rozhovoru pro IEEE Spectrum.

Klepněte pro větší obrázek
Proces rozpínání polymeru spouští teplo z elektrod, které by mohly čerpat energii z baterií smatphonů či notebooků

Experimenty ukázaly, že například čip je touto cestou možné zničit za 10 až 15 sekund (při použití topných elektrod s výkonem 500 – 600 miliwattů). Máte-li k dispozici jen slabší elektrody (kolem 300 miliwattů), potrvá to něco málo přes minutu.

Tuto technologii jistě ocení nejen různé tajné služby, ale také banky, hedgeové fondy, obchodní korporace a tak dále. Polymer je navíc velmi levný – vybrané zařízení jim může být vybaveno za pouhých 15 USD (necelých 400 Kč). Předtím, než se začne prodávat, ho však bude zapotřebí ještě trochu vylepšit.

Zdroj: IEEE Spectrum

Témata článku: Budoucnost, Technologie, Výzkum, Zajímavosti, Gadgety, Materiál, Sci-fi film, Polymer, Vědec, Spectrum, King, Destroy, Gadgets, IEEE Spectrum, Impossible, Mission Impossible, King Abdullah University of Science & Technology, Původní velikost

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • DDRatm 15. 2. 2017 10:46:19
    "Tento film se sám zničí, nebude-li řádně skladován!"
  • Garfield73 14. 2. 2017 19:19:23
    80 stupňů Celsia? A vymysleli to v Saudské Arábii? Tam si někdo zapomene...
  • letr1 14. 2. 2017 16:56:41
    takové věci existují už x let... teď by to chtělo něco co se neposere :-D