Všichni důvěrně známe naše středoevropské klima, které je v mnoha ohledech unikátní. Není tak vlhké jako v přímořských oblastech, kde žije polovina lidské populace, ale stejně tak se nejedná o kontinentální klima plné extrémů – suchých, chladných i teplých.
Kde tedy mají podobné klima jako u nás? Na to se pokouší odpovědět několik webových mapových aplikací. Jedna z nich, jejíž zdrojové kódy jsou k dispozici i na GitHubu, srovnává několik tisíc světových měst podle podobnosti jejich průměrných měsíčních teplot.
Nejpodobnější průměrné měsíční teploty jako v Praze má vyjma okolních měst třeba oblast okolo kanadského Vancouveru. Madrid má zase klima jako města v Arizoně nebo Kalifornii.
Do hry sice nevstupuje srovnání vlhkosti, takže se nejedná o zcela věrné přirovnání, ale i tak nabídne alespoň hrubou představu. V mapě stačí zvolit libovolné město z nabídky a v seznamu (a na mapě) se poté ve formě puntíků zobrazí města právě s podobnou průměrnou teplotou v průběhu roku.
Aplikace čerpá data z historických údajů britské meteorologické služby MetOffice a v katalogu je i několik českých měst.
Druhou, už poněkud obecnější, mapovou aplikací je pak tato na webu Vivid Maps, která města dělí do klimatických zón rozlišených různou barvou od temně rudé (nejteplejší klima) po tmavě modrou (arktické klima).
Města světa podle klimatických zón. Když na některé klepnete, dozvíte se seznam měst se stejným obecným klimatem.
Když mapu hodně přiblížíte na střed Evropy, uvidíte, že se opravdu nacházíme na předělu mezi teplejším/vlhčím přímořským klimatem a chladnějším/sušším kontinentálním klimatem.