Konopí dokáže zvrátit stárnutí mozku

Konopí dokáže zvrátit stárnutí mozku

Jako všechny naše orgány, i mozek pomalu ale jistě stárne. V důsledku toho se zhoršují kognitivní funkce – najednou začneme mít problémy s pamětí, nezvládáme už dělat víc věcí naráz atd. Z nové studie plyne, že konopí, resp. jeho hlavní psychoaktivní složka THC, tento negativní proces dokáže zvrátit.

Vědci z University of Bonn a The Hebrew University of Jerusalem po dobu čtyř týdnů podávali malé dávky THC myším (které vykazují výrazné kognitivní deficity už kolem jednoho roku života) starým 2, 12 a 18 měsíců. Následně důkladně testovali jejich učební a paměťové schopnosti – zajímali se například o to, jak jsou na tom s orientací či s rozpoznáváním jiných myší.

Výsledky byly jasné. Myši, které dostávaly pouze placebo, na tom byly po výše zmíněných stránkách úměrně svému věku. Oproti tomu mozky jedinců „dopovaných“ THC pracovaly stejně dobře, jako mozky dvouměsíčních členů kontrolní skupiny.

„Léčba zcela zvrátila ztrátu výkonu u starých zvířat,“ uvedl Andreas Zimmer z Institute of Molecular Psychiatry na University of Bonn.

Dalším krokem by samozřejmě měly být klinické zkoušky na lidských dobrovolnicích. „I když od myší k lidem je dlouhá cesta, cítím se nesmírně pozitivně, pokud jde o možnost, že by THC mohl být používán třeba k léčbě demence,“ komentovala to Svenja Schulze, ministryně Severního Porýní-Vestfálska pro inovace, vědu a výzkum.

Zdroj: University of Bonn

Témata článku: Výzkum, Rostliny, Medicína, Mozek, Zdraví, Stárnutí, Myši, Bonn, Deficit, Placebo, Složka, Nová studie, Kognitivní schopnost, Dlouhá cesta, Klinická zkouška, Vakcína, Univerzita, Dok, Léčba, Jeruzalém, Konopí, THC

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • David Kollier 10. 5. 2017 12:42:44
    Všechno se musí pozorovat v delším časovém pásmu. Takže spíš věřím...
  • Arctia 10. 5. 2017 0:59:22
    A takova konopna opratka, ta zastavi starnuti uplne. :-D
  • orgasmic 9. 5. 2017 23:14:37
    Kámoš hulil trávu pravidelně a byl z něj vygumovanej magor. Tak nevim,...