Lepší pracovní výkony díky LSD? Raději ne!

Lepší pracovní výkony díky LSD? Raději ne!

Řada lidí, kteří pracují v Sillicon Valley, v poslední době propadla takzvanému „microdosingu“ - tedy každodennímu užívání malých dávek (zhruba 10 až 20 mikrogramů) LSD. Důvodem je to, že tato lehká droga skvěle uvolňuje a navíc podporuje kreativitu i koncentraci.

Barbara Sahakian, Camilla d'Angelo a George Savulich z University of Cambridge se na danou problematiku podívali blíže. Z jejich článku LSD ‘microdosing’ is trending in Silicon Valley – but can it make you more creative? mimo jiné plyne, že konzumace klasických psychedelik je skutečně spojena se zlepšením schopnosti řešit různé problémy veskrze tvůrčím způsobem.

Již v padesátých a šedesátých letech minulého století proběhla řada studií, jejichž výsledky mj. podpořily názor, že psychedelika dokážou zlepšovat kreativitu. Klinický výzkum těchto látek však byl brzy zastaven. V současné době se opět začíná pomalu rozbíhat - například loni vědci z Imperial College London zkoumali, jak přesně LSD mění fungování mozku. Jedním z klíčových poznatků bylo, že LSD má dezorganizační vliv na korktikální aktivitu, což mozku dovoluje pracovat „volnějším“ (méně omezeným) způsobem než za normálních okolností. Není tak vyloučeno, že LSD jednoho dne najde uplatnění třeba v oblasti léčby autismu.

Problém spočívá v tom, že ne všichni na LSD reagují stejně. V počáteční fázi sice téměř každý zažívá pocity euforie (popřípadě i halucinace – záleží na množství), jenže později někteří jedinci mohou začít trpět paranoiu a stavy, které značně připomínají ty psychotické. A to navzdory tomu, že dvě nedávné studie (provedené v USA) žádnou souvislost mezi užíváním psychedelik a kvalitou duševního zdraví nezjistili.

V současném světě je samozřejmě velmi lákavé brát něco, co nám může pomoct vítězit v neustálém konkurenčním boji. Jenže pokud se pro toto řešení opravdu rozhodneme, musíme počítat s tím, že nám hrozí nezanedbatelná rizika. Nejsme na LSD příliš citliví? Je zvolená dávka vážně optimální? A jak ji vlastně stanovit – jen tak „od oka“? Tyto (a další) otázky se určitě nevyplatí ignorovat.

Barbara, Camilla a George tak nakonec dospívají k závěru, že se musíme postarat, aby tyto lehké drogy nebyly vnímány coby náhrada za kvalitní pracovní prostředí. „Pokud jde o vyrovnání se s náročnými pracovními podmínkami, spoléhat na kognitivitu-posilující technologie v konečném důsledku může snížit zdraví a blaho jednotlivců,“ uvedli.

Zdroj: The Conversation

Určitě si přečtěte

Články odjinud