Lepší pracovní výkony díky LSD? Raději ne!

Lepší pracovní výkony díky LSD? Raději ne!

Řada lidí, kteří pracují v Sillicon Valley, v poslední době propadla takzvanému „microdosingu“ - tedy každodennímu užívání malých dávek (zhruba 10 až 20 mikrogramů) LSD. Důvodem je to, že tato lehká droga skvěle uvolňuje a navíc podporuje kreativitu i koncentraci.

Barbara Sahakian, Camilla d'Angelo a George Savulich z University of Cambridge se na danou problematiku podívali blíže. Z jejich článku LSD ‘microdosing’ is trending in Silicon Valley – but can it make you more creative? mimo jiné plyne, že konzumace klasických psychedelik je skutečně spojena se zlepšením schopnosti řešit různé problémy veskrze tvůrčím způsobem.

Již v padesátých a šedesátých letech minulého století proběhla řada studií, jejichž výsledky mj. podpořily názor, že psychedelika dokážou zlepšovat kreativitu. Klinický výzkum těchto látek však byl brzy zastaven. V současné době se opět začíná pomalu rozbíhat - například loni vědci z Imperial College London zkoumali, jak přesně LSD mění fungování mozku. Jedním z klíčových poznatků bylo, že LSD má dezorganizační vliv na korktikální aktivitu, což mozku dovoluje pracovat „volnějším“ (méně omezeným) způsobem než za normálních okolností. Není tak vyloučeno, že LSD jednoho dne najde uplatnění třeba v oblasti léčby autismu.

Problém spočívá v tom, že ne všichni na LSD reagují stejně. V počáteční fázi sice téměř každý zažívá pocity euforie (popřípadě i halucinace – záleží na množství), jenže později někteří jedinci mohou začít trpět paranoiu a stavy, které značně připomínají ty psychotické. A to navzdory tomu, že dvě nedávné studie (provedené v USA) žádnou souvislost mezi užíváním psychedelik a kvalitou duševního zdraví nezjistili.

V současném světě je samozřejmě velmi lákavé brát něco, co nám může pomoct vítězit v neustálém konkurenčním boji. Jenže pokud se pro toto řešení opravdu rozhodneme, musíme počítat s tím, že nám hrozí nezanedbatelná rizika. Nejsme na LSD příliš citliví? Je zvolená dávka vážně optimální? A jak ji vlastně stanovit – jen tak „od oka“? Tyto (a další) otázky se určitě nevyplatí ignorovat.

Barbara, Camilla a George tak nakonec dospívají k závěru, že se musíme postarat, aby tyto lehké drogy nebyly vnímány coby náhrada za kvalitní pracovní prostředí. „Pokud jde o vyrovnání se s náročnými pracovními podmínkami, spoléhat na kognitivitu-posilující technologie v konečném důsledku může snížit zdraví a blaho jednotlivců,“ uvedli.

Zdroj: The Conversation

Diskuze (18) Další článek: Asus Swift PG258Q s G-Sync: 240 Hz i pro grafiky od Nvidie

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Drogy, Angelo, Konkurenční boj, Duševní zdraví, London, Řada studií, The Conversation, Jiná látka, Zdravý jedinec, Nezanedbatelné množství, Trending, LEP, Pracovní podmínka, Mikrogram, Angel, Paranoia, Konzumace, Dík, Pracovní prostředí, Klasická droga, Klinický výzkum, University of Cambridge, Pracovní výkonIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Návod, jak na Mezinárodní vesmírnou stanici propašovat kostým gorily
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceBulvár a vtípky
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda