Lidstvo zná nový způsob, jak rozdělit vodu na vodík a kyslík

Lidstvo zná nový způsob, jak rozdělit vodu na vodík a kyslík

Odborníci z University of Houston našli nový způsob, jak rozdělit vodu na vodík a kyslík. Ten je nejen velmi účinný, ale i levný. Myšlenka čistého vodíkového paliva se tak jeví zase o něco reálněji.

„Vodík je nejčistší primární zdroj energie, jaký lze na Zemi nalézt,“ uvedl Paul C. W. Chu. „A kdyby člověk mohl za použití katalyzátoru přerušit silné pouto mezi ním a kyslíkem, jeho nejrozšířenějším zdrojem by byla voda“.

K rozdělení vody na vodík a kyslík jsou potřebné dvě reakce - jedna pro každý prvek. Hlavním problém spočívá v tom, že až dosud jsme neměli žádný efektivní katalyzátor pro kyslíkovou část rovnice. Nyní však vědci vyrukovali s kombinací metafosforečnanu železnatého a vodivé niklové pěnové platformy, která se skvěle osvědčila.

Díky této metodě při výrobě vodíku nevzniká odpadní uhlík, čemuž například zplyňování uhlí nemůže konkurovat. Dotyčný katalyzátor navíc hodně vydrží – při testech zvládnul pracovat přes 20 hodin (cca 10 000 cyklů).

„Věříme, že naše zjištění je obrovským krokem k praktické a ekonomické výrobě rozdělováním vodíku, což významně přispěje k úsilí o snížení spotřeby fosilních paliv,“ konstatovali výzkumníci.

Zdroj: University of Houston

Témata článku: Budoucnost, Technologie, Reaktor, Země, Energie, Voda, Tokamak, Kyslík, Uhlík, Fosilní palivo, Zdroj, Čistá energie, Stories, Nový způsob, Primární zdroj, Hlavní problém, Prvek, Fúzní reaktor, Vodík, University of Houston, Houston, Způsob, Obrovský krok, Katalyzátor, Lidstvo

55 komentářů

Nejnovější komentáře

  • roderik.hikkel 20. 5. 2017 19:06:48
    Som zvedavý kedy ty odborníci spáchajú samovraždu dvomi strelami do...
  • Virteal 18. 5. 2017 15:14:38
    Laboratorne se voda deli na kyslik a vodik tak, ze se vezme destilovana...
  • Miroslav Pragl 18. 5. 2017 10:53:29
    Nic proti vodiku, ale dokud nebude vyreseno jeho neskutecne problematicke...
Určitě si přečtěte

Baví vás technologie? Pojďte pracovat pro Computer!

Baví vás technologie? Pojďte pracovat pro Computer!

** Hledáme nadšence do moderních technologií s obchodními zkušenostmi ** Hlavní pracovní náplní bude prodej inzerce do časopisů vydavatelství, především do Computeru ** Práce v Praze či Brně

Dnes | Časopis Computer