Mozek během spánku skutečně dokáže vytvářet nové vzpomínky

Myšlenka, že lidé se mohou učit během spánku, má dlouhou historii. Nyní byla publikována další zajímavá studie, která ji plně podporuje.

Výzkumníci 20 spícím jedincům přehrávali složité zvuky a později zjišťovali, zda je dotyční zvládnou identifikovat. Výsledky byly velmi dobré. „Dokázali jsme, že se skutečně můžete během spánku učit, což je téma, o němž se diskutuje už léta,“ uvedl Thomas Andrillon z PSL Research University.

Většina inkriminovanéhu zvuku – klipů bílého šumu – byla podle Andrillona čistě náhodné. V šumu však byly ukryty i určité vzory. Jednalo se o sekvence jednoho klipu dlouhé 200 milisekund, které se pětkrát opakovaly. A právě tyto vzory si účastníci zapamatovali.

Nedostatek významu v tomto případě hrál ve prospěch spáčů. Ti se na to, co slyší, totiž nemohou soustředit. To je důvod, proč například noční jazykové lekce spíše nefungují než fungují – mozek potřebuje registrovat zvuk a sémantiku. Oproti tomu k zapamatování si různých akustických vzorů, jako je třeba právě bílý šum, dochází automaticky.

Vědci navíc zjistili, že vzpomínky na bílý šum se vytvářely jen v určitých fázích spánku. Konkrétně se jedná o REM a lehký spánek. Vzory přehrávané po čas hlubšího spánku (nikoliv REM) testovaným subjektům utkvívaly v paměti mnohem obtížněji.

Dotyčný experiment by mohl usmířit dvě soupeřící teorie. Jedna tvrdí, že naše spící mozky přehrávají vzpomínky získané v obdobích bdělosti, ty se konsolidují, sílí a výrazněji se zapisují do našich synapsí. Druhá naopak říká, že spánek „odřezává“ starší a slabé vzpomínky, čímž zviditelňuje ty zbývající. Tato studie však naznačuje, že pokud různé fáze spánku skutečně mají na paměť odlišný dopad, spící mozek by klidně mohl dělat obojí.

Zdroj: The Washington Post

Diskuze (8) Další článek: Tvůrci fenoménu Angry Birds se chystají vstoupit na veřejnou burzu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,