Na rakovinu s marihuanou? Raději ne!

Americká Food and Drug Administration (FDA) vytáhla do boje proti přípravkům z marihuany, kterým jejich výrobci přisuzují schopnost léčit rakovinu. Jde především o různé sirupy, kapsle, čaje, krémy… obsahující kanabidiol.

Tvrzení, že tyto výrobky mohou jakýmkoliv způsobem likvidovat rakovinné buňky, je podle FDA zcela neopodstatněné. A to tím spíš, že výše zmíněný kanabidiol nebyl schválen pro jakýkoliv typ léčby.

Dotyčné preparáty navíc neprošly testováním, takže nikdo neví, jaké mohou mít vedlejší účinky, jak by se měly správně dávkovat nebo jak mohou reagovat na jiná farmaka.

Jejich nebezpečí však spočívá i v tom, že mohou pacienta teoreticky odradit od podstoupení konvenční léčby. „Počet efektivních terapií pro mnoho nádorů stále roste,“ konstatoval Scott Gottlieb z FDA. „Když je lidem povoleno nelegálně obchodovat s něčím, co nemá žádný obecně uznávaný přínos, mohou pacienty odvést od produktů s prokázanými protinádorovými účinky, které by jim prodloužily život.“

Lékařská marihuana samozřejmě může s řadou problémů pomoct – mj. dokáže mírnit nevolnosti, které doprovázejí chemoterapii. Svého času byla provedena i studie zaměřená na využívání kombinace kanabinoidů a radioterapie při léčbě agresivního nádoru mozku, jejíž výsledky lze označit za slibné.

Je ale důležité zajistit, aby firmy nezacházely daleko za hranici toho, co věda doposud skutečně odhalila. Jinak totiž jde o lživou reklamu, která v tomto případě může mít velmi neblahé důsledky.

Zdroj: Food and Drug Administration

Diskuze (10) Další článek: Twitter zdvojnásobil limit. Až se ráno probudíte, budete mít 280 znaků

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,