NASA lidi na Mars jen tak nevyšle, nemá dost peněz

NASA lidi na Mars jen tak nevyšle, nemá dost peněz

O cestě lidské posádky na Mars se hovoří už dlouhá léta, ale jak se zdá, jen tak se jí nedočkáme. William H. Gerstenmaier totiž ve středu oznámil, že NASA momentálně nedisponuje dostatečným rozpočtem.

„Na rozpočtové úrovni, kterou jsme popsali… nemáme k dispozici povrchové systémy pro Mars,“ uvedl na setkání American Institute for Aeronautics and Astronautics.

Problém spočívá především v tom, že NASA vydává velké finanční prostředky na raketu SLS a kosmickou loď Orion. V důsledku toho zatím nepracuje ani na návrzích dopravních prostředků schopných přistání na Marsu apod.

Dopravní systém na Mars podle SpaceX:

Další kroky NASA tedy budou záviset na financování. Gerstenmaier naznačil, že agentura by mohla mít zájem o průzkum Měsíce – ještě rozsáhlejší, než součaný plán na vybudování Deep Space Gateway na jeho oběžné dráze. To ovšem nadšence do Marsu příliš neuspokojí.

Situaci teoreticky může zachránit Elon Musk, který tento měsíc slíbil, že na zářijovém International Astronautical Congress budou zveřejněny bližší informace o misi SpaceX Mars. Pokud vše půjde dobře, první let na rudou planetu by se mohl uskutečnit už příští rok – jenže bez posádky.

Pro úplnost dodejme, že astronauty chce na Mars dostat například i Boeing. Uvidíme, komu se to nakonec podaří jako prvnímu...

Zdroj: Futurism, Foto: NASA

Témata článku: Vesmír, Elon Musk, NASA, SpaceX, Měsíc, Mars, Boeing, Orion, Oběžná dráha, Příští rok, Dlouhý rok, Dopravní systém, Dostatečný rozpočet, Futurism, Kosmická loď, Lidská posádka, Marsa, První let, Rozpočet, Rudá planeta, SLS, Současný plán, Vybudování

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bigo2 15. 7. 2017 16:51:03
    Američané nemají ani schopné raketové motory, kupují je od Ruska a dokonce...
  • Jan Holík 14. 7. 2017 20:09:57
    Kolonizace Marsu, jako prvního mimozemského území, je nejdůležitějším...
  • Arvo 14. 7. 2017 16:06:37
    Ostatně ani v 70. letech nebyl uskutečněn projekt sondy s návratem na Zemi...