Největší plovoucí solární elektrárna na světě je online

Největší plovoucí solární elektrárna na světě je online

Plovoucí solární elektrárna, kterou v Číně postavila společnost Sungrow, byla úspěšně napojena na síť Huinan.

Tato obří 40 MW elektrárna se nachází na místě, kde se dříve těžilo uhlí a po nějaké době zde v důsledku propadu země vzniklo jezero. Jeho voda je ovšem mineralizovaná, takže jí v podstatě k ničemu nelze použít.

Plovoucí solární elektrárny mají hned několik výhod – nezabírají místo v hustě osídlených oblastech, voda celý systém přirozeně ochlazuje atd. Fotovoltaické panely jsou samozřejmě přizpůsobeny fungování ve vlhkých podmínkách.

Jistou ironií je, že právě Čína byla všeobecně pokládána za největšího znečišťovatele ovzduší na světě. V roce 2014 se ale vůbec poprvé odhodlala uzavřít smlouvu o snížení emisí skleníkových plynů (se Spojenými státy americkými). Tento akt mnozí považovali za nejvýznamnější bilaterální klimatickou dohodu všech dob.

Nyní je tato země pro změnu označována za „světového lídra v oblasti přijímání obnovitelných zdrojů energie“ a realizuje se v ní řada tematicky zajímavých projektů. Za zmínku stojí například větrná elektrárna Ťiou-čchüan v poušti Gobi, která by po svém dokončení měla mít 10× větší výkon než náš Temelín.

Zdroj: Futurism, Foto: Sungrow Power Supply

Témata článku: Technologie, USA, Čína, Solární energie, Elektřina, Fotovoltaika, Solar, Velký výkon, Floating, Větrná elektrárna, Obnovitelný zdroj, Fotovoltaický panel, Jezero, Power Plant, Světový lídr, Futurism, Zajímavý projekt, Gobi, Elektrárna, Celý systém, Temelín, Elektroda, Obnovitelné zdroje, Klimatická změna, Skleníkový plyn

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jozef Kostelanský 1. 6. 2017 20:43:36
    Ak sa Číňania nechcú zadusiť smogom, tak nemajú inú možnosť ako masívne...
  • vzach 1. 6. 2017 16:27:01
    Možná by tu "nepoužitelnou mineralizovanou" vodu šlo využít třeba k...
  • Kaja_33 1. 6. 2017 14:53:34
    "Jistou ironií je, že právě Čína byla všeobecně pokládána za největšího...
Určitě si přečtěte

Nově vyvinutá technologie zvládne efektivně přenášet napájení i data přes jedno bezdrátové spojení

Nově vyvinutá technologie zvládne efektivně přenášet napájení i data přes jedno bezdrátové spojení

** Vědci vytvořili nový systém pro přenos dat i napájení pomocí jednoho bezdrátového spojení ** Systém je velmi efektivní a propustnost umožňuje přehrávání videa ** Maximální vzdálenost je sice malá, ale ukazuje možnosti do budoucna

Včera | Javůrek Karel | 8