„Neviditelné“ solární články už se dají vyrobit. Skleněné mrakodrapy by mohly vyrábět elektřinu svými okny

Když uvažujeme o solární energetice, obvykle nám v mysli vyvstanou obrazy velkých panelů umístěných na střechách domů či polích. Jenže odborníci usilovně pracují i na takovém typu solárního článku, který prakticky není vidět.

Inkriminované články totiž silně připomínají sklo, což mj. znamená, že teoreticky z nich lze dělat výplně oken, dveří atd.

„Analyzovali jsme jejich potenciál a zjistili, že pokud jde o generování elektrické energie, tato zařízení zachycující výhradně neviditelné světlo mají podobný potenciál jako solární střešní tašky,“ uvedl Richard Lunt z Michigan State University.

Lunt odhaduje, že pokud by průhledné články zabíraly celkovou plochu 5 až 7 miliard metrů čtverečních – což vzhledem k počtu různých skleněných povrchů není zase až tak nereálné – mohly by pokrýt cca 40 % spotřeby elektřiny v USA. A kdyby se zkombinovaly s výše zmíněnými střešními taškami (a zlepšily se technologie skladování), dalo by se dostat na téměř 100 %.

Samozřejmě, efektivita je značně nižší než v případě konvenčních solárních panelů – zhruba 5 %. Na druhé straně, průměrný mrakodrap má tolik oken, že nejde o nijak velký problém.

Samostatnou kapitolu pak představuje zajímavá možnost integrovat tyto články do elektromobilů či různých elektronických zařízení.

Zdroj: Michigan State University

Diskuze (4) Další článek: Google nejspíše chystá nový chytrý reproduktor Home s displejem, bude největším konkurentem Amazonu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,