Nová šance na revoluci baterií Li-ion: Už žádné výbuchy a vyšší kapacita

Nová šance na revoluci baterií Li-ion: Už žádné výbuchy a vyšší kapacita

Tým výzkumníků z Texaské univerzity v Austinu vyrobil prototyp nové bezpečné lithiové baterie. Nejsou první ani poslední, pozornost si však zaslouží ze dvou důvodů. Součástí týmu je stařičký John Goodenough, který stál u zrodu technologie Li-ion, a jejich baterie má pouze pevné komponenty (solid-state).

To znamená, že uvnitř článku není nebezpečný tekutý elektrolyt, který v případě Li-ion složení při nesprávném nabíjení a vybíjení může vést ke zkratu, silné chemické reakci lithia a konečně k hoření a explozi.

Nová baterie používá pevný elektrolyt ze skleněné hmoty, díky kterému dokáže bez problému pracovat i při nízkých teplotách okolo -20 stupňů Celsia, zatímco u těch tradičních se vlivem silného mrazu drasticky sníží napětí.

Klepněte pro větší obrázek
John Goodenough, vynálezce Li-ion baterií (Foto: Texaská univerzita v Austinu)

Tím to ale nekončí, díky novému složení lze totiž baterii také rychleji nabíjet a podle výzkumníků dosahuje i třikrát vyšší kapacity. Podstatné je také to, že baterie obstála i v testu 1 200 nabíjecích/vybíjecích cyklů.

Vědci plánují brzkou spolupráci s výrobci baterií, nejprve si však hodlají technologii pečlivě ochránit patenty.

Témata článku: Technologie, Věda, Výzkum, Baterie, Akumulátory, Austin, Battery, Lithium, Kapacita, Revoluce, Šance, Lithiová baterie, Nová šance, Výbuch, Elektrolyt

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukáš Černý 3. 3. 2017 16:38:13
    Sliby na toto téma slyším pořád....O těchto věcech by se mělo psát už leda...
  • Ocean8 3. 3. 2017 15:47:54
    Uz zase?
  • StormBorec 3. 3. 2017 15:36:12
    Už aby to bylo a zbavit se toho smogu ... ale tak brzo to bohužel asi...