Nový nanomateriál značně usnadňuje získávání vodíku z mořské vody

Inovativní hybridní nanomateriál, jež vyvinuli odborníci z University of Central Florida, dokáže nebývale účinně a levně extrahovat vodík z mořské vody. Byl speciálně navržen tak, aby odolal drsným podmínkám, které v daném prostředí panují.

„Našli jsme nový pohled na dělení skutečné vody, ne jenom čištěné vody v laboratoři,“ komentoval to jeden člen týmu Yang Yang. „V mořské vodě to funguje opravdu dobře.“

Dotyčný nanomateriál plní úlohu fotokatalyzátoru urychlujícího chemickou reakci, k níž dochází, když světlo dopadne na povrch – v tomto případě jde o produkci plynného vodíku z vody. Důležité je, že zachycuje širší spektrum světla než jiné podobné materiály.

Klepněte pro větší obrázek

Nanomateriál obsahuje jeden z nejběžnějších fotokatalyzátorů, oxid titaničitý. Do ultratenkého filmu této sloučeniny byly chemicky vyleptány mikroskopické nanodutiny a následně potaženy disulfidem molybdenu. Díky tomu výsledny produkt pracuje velmi efektivně.

Pomyslnou třešničku na dortu pak představuje skutečnost, že výroba chemického paliva s využitím slunečního světla je v mnoha situacích lepší, než výroba elektrické energie solárními panely. Elektřinu totiž není zapotřebí ukládat do baterií, které postupem času degradují – plynný vodík se skladuje i přepravuje snadno.

„Ze světla můžeme absorbovat mnohem víc energie než konvenční materiál. Pokud dojde ke komercializaci, v konečném důsledku to bude výhodné pro floridskou ekonomiku. Máme tu spoustu mořské vody i spoustu vážně dobrého slunečního svitu,“ uzavřel Yang.

Zdroj: University of Central Florida

Diskuze (12) Další článek: Velký přehled testů nových procesorů Intel Coffee Lake, výkonem překonají i osmijádra od AMD

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,