Nový robot z MIT se dokáže skvěle pohybovat v davu

Nový robot z MIT se dokáže skvěle pohybovat v davu

Pokud by jednoho dne roboti měli dělat třeba průvodce turistů či poslíčky, mj. by se museli naučit bezvadně pohybovat i po pěších zónách, chodnících atd. A právě za tímto účelem byl naprogramován nový robot z dílny MIT.

Dotyčný droid ovládá veškerá „společenská pravidla“ pěšího pohybu a dokáže tak své chování přizpůsobit tomu, v jaké zemi se právě nachází.

Na jeho vrcholku se nalézá sada kamer a laserových senzorů, které mu umožňují rozpoznávat lidi, neplést se jim pod nohy a nezpomalovat je. Operační systém vyhodnocuje okolní prostředí a nastavuje cestu každou desetinu sekundy, aniž by bylo nutné zastavovat a provádět přeprogramování.

Právě dosažení správné rovnováhy mezi rychlostí a bezpečností je podle odborníků nejnáročnější – stávající roboti obvykle buď tráví příliš dlouho dobu tím, že se snaží vypočítat nejlepší trasu džunglí neustále se pohybujících nohou, nebo nedokážou dostatečně rychle reagovat v situacích, kdy nějaký chodec náhle změní směr.

Jak ale ukázaly zkoušky provedené v jedné budově kampusu MIT, tento droid je na tom v daných ohledech mnohem lépe – a to právě díky tomu, že činí nová rozhodnutí ve velice krátkých časových intervalech. Dalším krokem bude vylepšit ho tak, aby si poradil i s městským prostředím.

„Chceme, aby přirozeně projížděl mezi lidmi a nerušil je. Chceme, aby se řídil stejnými pravidly jako všichni ostatní,“ uvedl jeden člen vývojářského týmu Michael Everett.

Zdroj: MIT

Témata článku: Technika, Výzkum, Roboti, Pohyb, Lidé, MIT, Vývojářský tým, Městské prostředí, Okolní prostředí, Nové rozhodnutí, Operační systém, Dav, Nový robot, Pěší zóna, Laserový senzor, Robot, Droid

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • umiyaki.cz 7. 9. 2017 10:27:52
    A ten 'dav' je kde? To není o snaze lidí z MIT, ale o nadpisu na lŽivě.
  • František Staněk 4. 9. 2017 10:10:00
    No, skvěle. Z videa je vidět, že neumí uhnout rychlejšímu člověku, plete...
  • Shallow 3. 9. 2017 17:08:36
    Nový robot z MIT se dokáže skvěle pohybovat v davu.... Než potká nějaké...