Nový systém dokáže vytisknout ve 3D celou budovu!

Seznam věcÍ, které mohou být vyrobeny 3D tiskem, zahrnuje například plasty, kov, sklo a dokonce i potraviny. Odborníci z MIT nyní navrhli systém, který umí vytisknout celý dům – respektive jeho základní strukturu.

Tzv. Digital Construction Platform (DCP) se skládá z vozidla nesoucího velké robotické rameno, které má na svém konci menší – vysoce kontrolovatelné – robotické rameno. To může být použito pro nasměrování jakékoliv konvenční (i nekonvenční) konstrukční trysky – například té, která slouží k nástřiku izolačních materiálů nebo k lití betonu. Stejně tak si poradí třeba s frézovou hlavou.

Obrovskou výhodou je, že systém se volně pohybuje a tak dokáže postavit objekt libovolné velikosti. Prototyp zvládnul „vytisknout“ základní strukturu stěn kopule o průměru cca 15 metrů a výšce cca 3,5 metrů – a to za méně než 14 hodin.

Mezi další zajímavosti patří skutečnost, že DCP disponuje jakousi lopatkou, která mu mj. umožňuje využívat lokální suroviny (zeminu apod.). Navíc teoreticky může fungovat na solární pohon.

„V budoucnosti bychom chtěli mít něco zcela autonomního, co bychom mohli poslat na Mars, Měsíc či Antarktidu a prostě by to jelo ven a po dobu několika let stavělo budovy,“ uvedl Steven Keating z MIT.

K tomuto cíli samozřejmě vede ještě dlouhá cesta, ale i tak jde o skvělý úspěch. Podobné systémy by mohly být nasazovány namátkou v oblastech postižených nějakou katastrofou, kde by bleskově budovaly náhradní přístřeší.

Zdroj: MIT

Diskuze (7) Další článek: Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,