O tom, zda budeme praváci či leváci, se rozhodne mnohem dřív, než se myslelo

Za pravorukostí/levorukostí nestojí mozek, ale mícha. Plyne to z výsledků nové studie, kterou provedl tým vedený Sebastianem Ocklenburgem, Onurem Güntürkünem a Judith Schmitz.

Výše zmínění biopsychologové ve spolupráci s kolegy Nizozemska a Jihoafrické republiky prokázali, že genová aktivita v míše je asymetrická již v děloze. A právě tato asymetrie by mohla být zodpovědná za to, jakou ruku preferujeme.

Mícha, nebo mozek?

Pohyby paží a rukou jsou iniciovány prostřednictvím motorické kůry mozku, která vysílá odpovídající signály do míchy. Sklony k pravorukosti/levorukosti však lze sledovat už v době, kdy tato kůra ještě není s míchou spojena. Preferenci ruky tedy spíše způsobuje mícha.

„Tyto výsledky zásadně mění naše chápání příčiny hemisférových asymetrií,“ konstatovali výzkumníci.

Analýza genové exprese v míše, provedená během 8 až 12 týdne těhotenství, odhalila markery „pravolevých rozdílů“ v 8. měsíci – a to v přesně těch míšních segmentech, které ovládají pohyb rukou a nohou. Další bádání ukázalo, že nenarozené děti v témže období již rukami hýbou nerovnoměrně.

Vědci se samozřejmě zajímali i o příčiny asymetrické genové aktivity. Závěr byl ten, že s největší pravděpodobností jde o epigenetické faktory, reflektující vlivy životního prostředí.

Zdroj: Ruhr-Universität Bochum

Diskuze (2) Další článek: Konec warezu v Googlu a Bingu? Firmy se dohodly s autorskými svazy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,