Ochrnutý pacient mluví přes počítač ovládaný myslí

Ochrnutý pacient mluví přes počítač ovládaný myslí

Výzkumníci z Univerzity v Utrechtu vymysleli způsob umožňující zcela paralyzovaným pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) komunikovat s okolím. Mozkový implantát jim „čte myšlenky“, které se dále transformují na příkazy ovládající počítač. Informaci zveřejnili na univerzitním webu, studii publikoval vědecký časopis New England Journal of Medicine.

Novou technologii testovali na pacientce, které ALS vzala schopnost pohybovat se a mluvit. Lékaři jí proto do mozku implantovali elektrody na sledování mozkové aktivity. Ta se mění například i tehdy, když myslí na odlišné pohyby prstů.

402177735 227408460
Pacientka s ALS, na které byla nová technologie vyzkoušena • Počítač zpracovávající signály z mozku

Na monitoru se před očima postižené ženy postupně vyznačují písmena abecedy. Ve správném okamžiku si musí představit kliknutí prstem na myš. Z vybraných písmen následně poskládají slova, která počítač převede do zvukové podoby.

Kromě výběru písmen nabízí systém také další možnosti. Písmena nebo slova se dají mazat, přičemž pacientka si může vybrat ze slov, které jsou složeny z již vybraných písmen.

Zařízení je navrženo tak, aby uživateli poskytovalo co největší komfort. Využívá například bezdrátovou komunikaci, takže nebrání v další péči o pacienta.

První na světě

Signál zachycený elektrodami se podkožními vodiči přenáší k malému vysílači, umístěnému v těle pod klíční kostí. Odtud putuje do počítače, který rozpozná správný impuls představující kliknutí na myš.

Podobné metody se využívají i v případech menšího postižení, kdy pacienti ovládají tlačítka některým z ještě fungujících svalů. Pokud jsou však všechny svaly již nefunkční, jako například u některých pacientů s ALS v pokročilém stádiu, dají se využít pouze signály mozku.

Komunikační systém s mozkovým implantátem, pomocí kterého může pacient komunikovat s rodinou a ošetřovateli, je ve světě zatím unikátem. Pokud se zařízení osvědčí alespoň u tří lidí, vědci doufají, že se začne testovat ve větším, světovém měřítku.

Video:

Určitě si přečtěte

Články odjinud