Odborníci vytvořili umělou dělohu pro předčasně narozená jehňata

Odborníci vytvořili umělou dělohu pro předčasně narozená jehňata

Vědci Center z Fetal Diagnosis and Treatment při Dětské nemocnici v Philadelphii zkonstruovali velice sofistikovanou umělou dělohu, ve které mohou dorůstat předčasně (až o 1 měsíc dříve) narozená jehňata.

Toto unikátní zařízení využívá fóliový vak spojený se zařízeními pro výměnu plynu a senzory. Vak je naplněný speciální kapalinou – jakousi laboratorní verzí plodové vody. Vyvíjející se plíce, které ještě nejsou schopny přijímat vzdušný kyslík, tak mohou dýchat tuto tekutinu. Ta samozřejmě obsahuje všechny důležité živiny.

Hlavním cílem tohoto projektu je vytvořit umělou dělohu pro nedonošené děti. Ty sice v dnešní době sice mají mnohem větší šanci na přežití než dřív, nicméně často trpí různými zdravotními problémy.

„Tito novorozenci naléhavě potřebují most mezi mateřským lůnem a vnějším světem. Pokud dokážeme vyvinout extrauterinní systém pro podporu růstu a dozrávání orgánů po dobu jen několika týdnů, můžeme dramaticky zlepšit výsledky extrémně předčasně narozených dětí,“ uvedl jeden z badatelů Alan Fake.

Systém byl zatím testován na jehňatech narozených v období ekvivalentnímu k 23-24 týdnu lidského těhotenství. „Pupečníkové šňůry“ se napojily na externí oxygenátor imitující mateřskou placentu, což umožnilo srdci pumpovat krev bez nutnosti použití nějakého čerpadla. Jehnňata uvnitř strávila až 28 dní, během kterých normálně prospívala – otvírala oči, pohybovala se a dokonce jim rostla vlna.

Zdroj: Dětská nemocnice v Philadelphii

Určitě si přečtěte

Články odjinud