Internet | Chrome | W3C

Payment Request API: na internetu budeme platit jediným kliknutím. Údaje si zapamatuje prohlížeč

Mezinárodní konsorcium W3C, které se stará o vývoj webových standardů vyvíjí Payment Request API, které má zajistit bezpečnější a pohodlnější používání platebních karet na internetu. Nyní se standard dostal do fáze Editorial’s draft, která značí téměř zfinalizovaný produkt.

Payment Request API zajistí standardizaci toho, jak budou webům předávány platební informace. Díky tomu budou moci vznikat například jednotlačítkové platby v obchodech. Po kliknutí se objeví vyskakovací okno v rámci webového prohlížeče, kde uživatel pouze potvrdí zapamatované číslo platební karty, v druhém kroku dodací adresu a vše schválí.

Scrn-10-09-005.png
Tohle okno budeme v budoucnu při nakupování vídat stále častěji

Doposud bylo zapamatování údajů řešeno na straně samotných obchodníků nebo v rámci platebních bran. Vždy však k zapamatování došlo na straně webu, nyní to bude v rámci prohlížeče. To by se mělo postarat o větší bezpečí takto uložených údajů. Hlavní výhodou je však především to, že s poskytovatelem karty bude komunikovat prohlížeč a nikoliv obchodník. Tomu totiž prohlížeč odešle pouze potvrzení o provedené platbě. K údajům o kartě se tak vůbec nedostane.

Aktuálně podporují Payment Request API prohlížeče Chrome, Opera a v omezené míře také Edge. V jeho případě je ale třeba spárovat i platební systém Microsoft Wallet, který u nás není dostupný. Pozadu je zatím Firefox a také Apple se svým Safari, kde bude nutná integrace s aktuálním systémem Apple Pay.

Díky novému standardu bychom tedy v budoucnu mohli ve většině e-shopů nakupovat podobně jako v případě jednotlačítkového nákupu na Amazonu. Podobný způsob také znáte v případě, že pro placení v e-shopech využíváte Paypal, který si rovněž pamatuje jak platební, tak dodací údaje.

Chcete-li si vyzkoušet, jak použití nového standardu vypadá v praxi, pak v jednom z podporovaných prohlížečů otevřete stránku na Githubu klikněte na tlačítko Buy.

Jak vypadá použití nového API v praxi:

Diskuze (15) Další článek: Je to oficiální: Microsoft ukončil vývoj mobilních Windows

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,