Odborníci nalezli krystaly, které považují za pozůstatky prastarého mikrokontinentu zvaného Mauritia. Ten pravděpodobně před 84 miliony let zmizel pod hladinou Indického oceánu.
Kontinent Mauritia dříve spojoval Madagaskar a Indii. Před desítkami milionů let se však Madagaskar od Indie začal vzdalovat a Mauritia se rozpadla na několik fragmentů.
„Na Mauriciu není žádní skála, která by byla starší než 9 milionů let. My jsme však nyní našli zirkonové krystaly staré zhruba 3 miliardy let,“ uvedl geolog Lewis Ashwal z University of the Witwatersrand.
Mauricius vznikl v důsledku podmořské vulkanické erupce a to asi před 8-9 miliony let. Ashwal a jeho tým kopali v oblasti, kterou tehdy pokrývala žhavá láva a analýza získaných vzorků jim přinesla příjemné překvapení.

Jeden ze zirkonových krystalů (Foto: University of the Witwatersrand)
Už jen skutečnost, že se jedná o zirkony, je sama o sobě dosti výmluvná. Dotyčné minerály totiž nejčastěji krystalizují v granitech (žulách). „Tento materiál může pocházet pouze z kontinentu,“ konstatoval Lewis.
Dodejme, že miliard let staré zirkony byly na Mauriciu objeveny už v roce 2013, jenže v plážovém písku. Ve hře tak byla i možnost, že pocházejí odjinud a na tento malebný ostrov je pouze zanesl vítr.
Zdroj: University of the Witwatersrand