Staří Pueblové uměli s téměř dokonalou přesností vytvářet složité geometrické struktury jako rovnostranný trojúhelník či takzvaný „zlatý obdélník“. Tyto (a další) tvary byly nedávno objeveny v coloradském Sun Temple, postaveném kolem roku 1200 našeho letopočtu.
Dotyčné vzory běžně používali architekti ve starověkém Řecku a Egyptě, jenže těm pomáhaly různé numerické systémy. Pueblové oproti tomu čísla ani neuměli zapisovat. Navzdory tomu se při měřeních dopouštěli relativní chybovosti menší než 1%.

Staří Pueblové uměli s téměř dokonalou přesností vytvářet složité geometrické struktury jako rovnostranný trojúhelník či takzvaný „zlatý obdélník“. Foto: Sherry Towers
„To je to, co považuji za nejúžasnější,“ konstatoval profesor Sherry Towers z Arizona State University, který tento významný nález učinil.
„Pokud byste dnes někoho požádali, aby se tato díla pokusil zrekonstruovat a dosáhnout přitom stejné přesnosti jen za použití klacku a kusu provazu, je vysoce nepravděpodobné, že by se mu to podařilo – zejména v případě, že by si během práce nemohl dělat žádné poznámky,“ dodal.

Pokud byste dnes někoho požádali, aby se tato díla pokusil zrekonstruovat a dosáhnout přitom stejné přesnosti jen za použití klacku a kusu provazu, je vysoce nepravděpodobné, že by se mu to podařilo. Foto: Sherry Towers
Některé tyto vzory se nacházejí také v mexickém Pueblo Bonito. Na vědce tak nyní čeká nelehký úkol – pokusit se objasnit, jak něco takového Pueblové mohli dokázat. Zatím je jasné jen to, že se spoléhali na společnou měrnou jednotku (asi 30 centimetrů na délku, což zhruba odpovídá dnešní stopě).