Proč se střídají roční období

Proč se střídají roční období

Příčinou střídání ročních období a změn teploty během roku není různá vzdálenost Země od Slunce. Může za to sklon zemské osy 23,5° oproti rovině ekliptiky, což je dráha, po které Země kolem Slunce obíhá.

To všechno je samozřejmě známé, ale proč si tyto základní vědomosti nezopakovat? Zvlášť, když NASA před lety zveřejnila toto výstižné video. Geostacionární družice „visící“ nad rovníkem každý den v šest hodin ráno pořídila jeden snímek Země. Je na něm vidět hranice dne a noci a také naklopení Země vůči Slunci. Po spojení fotografií je vidět, jak je naše planeta ke své hvězdě v různých ročních obdobích orientovaná.

Jak se střídají roční období

Video začíná v září, v den podzimní rovnodennosti. Slunce je nad rovníkem a rovnoměrně ohřívá severní i jižní polokouli Země. Během tří dalších měsíců začne Země vůči Slunci nastavovat svoji jižní část a u nás na severu začne být chladno.

Jakmile se Slunce v prosinci dostane až k obratníku Kozoroha, nastane den slunovratu a Země se začne naklápět zase zpět. V březnu bude Slunci opět nastavovat rovník, pro další půlrok mu nabídne zase severní polokouli a u nás začne jaro.

V červnu u obratníku Raka nastane letní slunovrat, zemská osa se začne vracet zpět… a jsme opět na začátku.

Celý cyklus na videu ukazujeme třikrát.

Zdroj: NASA

Diskuze (13) Další článek: Musk ukázal Falcon Heavy – raketu, která otřese zemí. Poprvé odstartuje v lednu

Témata článku: Zajímavosti, Země, Slunce, Sluneční soustava, Počasí, Slunovrat, Roční období, Celý cyklus, Polokoule, Základní vědomosti, Severní polokoule, Půlrok, Jižní část, Rovník, Geostacionární družice, Období

Určitě si přečtěte