Němečtí vědci objevili způsob, jak „fotografovat“ prostor, lidi či různé předměty přes stěny. V zásadě to není až tak složité. Stačí k tomu obyčejná Wi-Fi, která skrze cihly projde bez problémů.
„Wi-Fi přenosem v podstatě můžete skenovat vybraný pokoj,“ konstatoval Philipp Holl, třiadvacetiletý student Technical University of Munich, v rozhovoru pro Business Insider.
Zařízení, které to umožňuje, Holl sestrojil s pomocí svého školitele Friedemanna Reinharda. Později na toto téma oba napsali studii, kterou počátkem května publikoval Physical Review Letters. Zatím je samozřejmě k dispozici jen prototyp s omezenými možnostmi použití, nicméně Holl si od svého výtvoru hodně slibuje.
„Pokud je na stole třeba šálek kávy, možná něco uvidíte, ale ne ten tvar. Ale tvar člověka nebo psa na gauči takhle můžete získat. Skutečně každého objektu, který je větší než 4 centimetry,“ uvedl.

Až dosud se tímto způsobem vytvářely jen 2D obrazy – co se týče 3D obrazu celé místnosti a všech věcí uvnitř, to jako první zkusil až Holl. Jeho metoda se prý od všech ostatních liší hned v několika zásadních ohledech.
Za prvé, využívá dvě antény (jednu fixovanou na místě a druhou pohyblivou). Za druhé, tyto antény nezaznamenávají jen intenzitu, ale i fázi Wi-Fi signálu (vlastnost světla vycházející z faktu, že jde o vlnu).
A konečně za třetí, signály z obou antén jsou současně přiváděny do počítače a software se pak ve „více či méně reálném čase“ postará o rozdíly intenzity a fáze. Výsledný 3D obraz tedy vzniká de facto spojením spousty 2D obrazů do jednoho celku.
Zdroj: Business Insider