Nová studie ukázala, že lidská morálka může být modelována na počítači. Toto zjištění by mohlo mít dalekosáhlé důsledky. Mj. už se vážně uvažuje o tom, že samořídícím automobilům by bylo umožněno činit rozhodnutí v otázkách života a smrti.
Odborníci z Institute of Cognitive Science při University of Osnabruck vytvořili jednoduchý vzorec, který seřadil různé živé bytosti a neživé předměty na základě jejich „hodnoty“. V případě nevyhnutelnosti kolize by tedy vůz mohl zareagovat tak, aby zahynul raději pes než člověk atd.
„Nyní, když už víme, jak implementovat lidská etická rozhodnutí do strojů, jakožto společnost stále čelíme dvěma dilematům. Za prvé musíme rozhodnout, zda by morální pokyny do pokynů pro chování strojů vůbec měly být zahrnuty. Za druhé, pokud ano, měly by stroje jednat stejně jako lidé?“ uvedl jeden z autorů dotyčného výzkumu Peter Konig.
Vědci použili virtuální realitu a požádali dobrovolníky, aby v ní řídili auto typickou předměstskou čtvrtí během mlhavého dne. Kvůli špatné viditelnosti a dalším faktorům se účastníci dostali do řady nečekaných situací, kdy už nebylo možné odvrátit srážku s určitými objekty – a museli si vybrat, kterým se vyhnou a do kterých naopak vrazí.
Na výsledky byla aplikována statistika a vznikl tak soubor pravidel, s jehož pomocí lze vysvětlit jednotlivé morální volby.
Mimochodem, samořídící automobily jsou jen začátek. Různé systémy s umělou inteligencí se totiž stále více začínají objevovat i v nemocnicích etc. A pokud jim žádná pravidla nestanovíme my, mohly by si je jednoho dne stanovit samy...
Zdroj: Daily Mail, Frontiers in Behavioral Neuroscience,