Samořídicí elektrobus: Výhledově by měl v Číně nahradit metro

Největší světový výrobce vlaků přichází s absolutní novinkou. Tou je samořídící autobus s elektrickým pohonem. Ten slibuje méně znečištěné ovzduší, větší úsporu peněz a také vyřešení problému s veřejnou dopravou uvnitř menších až středně velkých měst Čínské lidové republiky.

Takzvaný Autonomous Rail Rapid Transit (ART) začala čínská společnost CRRC vyvíjet již v roce 2013. Tento měsíc pak představila první model. Prototyp má délku 31 metrů a uveze celkem 307 pasažérů. Podle výrobce to však není konečná. K elektrobusu stačí připojit další vozy, které kapacitu cestujících okamžitě zvednou.

ART jezdí na elektrický pohon, jenž dokáže vyvinout maximální rychlost 70 km/h. Svižně probíhá i nabíjení. Po 10 minutách v dobíjecí stanici ujede 25 km. S „plnou nádrží“ urazí i 40 kilometrů. K jeho ekologičnosti přispívá také relativně dlouhá životnost - 25 let.

CRRC o něm mluví jako o hybridu mezi vlakem a autobusem. Nový dopravní prostředek totiž využívá vlastní trať. Nic výjimečného na ní nicméně není. Jde pouze o specifické značení namalované na silnici. Tyto bílé čáry poté „čte“ speciální senzor, díky kterému může elektrobus fungovat i bez řidiče.

Tato technologická novinka by měla najít uplatnění především v menších a středně velkých čínských městech. Ty dlouho koketovaly s myšlenkou vlastního metra, avšak systém chytrých autobusů je vyjde výrazně levněji. Rychlejší bude samozřejmě i stavba podpůrné infrastruktury.

Naostro vyjede ART až příští rok. V centru milionového města Ču-čou se pro něj staví 6,5km dráha.

Zdroj: Futurism

Témata článku: Technika, Elektromobily, Čína, Doprava, Ekologie, Autobus, Rail, Rapid, Transit, Testovací dráha, Životnost, Stavba, Pohon, Dlouhá trať, Samořídicí automobil, Čínská společnost, Futurism, Metr, Dopravní prostředek, Elektrický pohon, Městečko, Samořídící auto, Nádrž, Výhled

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Virteal 22. 6. 2017 20:42:35
    Vzit obycejnou tramvaj a udelat z ni autobus, no, jak genialni. :-D Nemuzu...
  • workion 22. 6. 2017 10:15:54
    idealne to stavat v takom meste, kde nikdy nesnezi B-]
  • Nasgol Fren 21. 6. 2017 22:40:29
    well played! :))