Samořídící létající elektromobily nejsou sci-fi. V Dubaji začnou létat už od července

Dubaj bude prvním městem, kde se uplatní futuristický dopravní prostředek zastupující klasické automobily – malý osobní létající dron. Ten bude navíc poháněn elektromotory a bude řídit sám. Záměr oznámil předseda dubajské exekutivy pro dopravu Mattar al-Tayer na konferenci World Government Summit.

Zatím nebylo konkrétně upřesněno, jak konkrétně bude legislativa upravena, ale již od července by mělo být umožněno malým bezpilotním dronům létat pro potřeby osobní dopravy po městě.

Novodobý způsob dubajské přepravy zajistí čínské drony EHang 184, které byly pro tento účel schváleny. Dron je poháněn osmi rotory s elektromotory na čtyřech ramenech, přičemž akumulátory umožní až 30 minut letu a dolet až 50 kilometrů. Unese 100 kg, což vystačí na běžného člověka i s malým zavazadlem.

Řízení dronu je zcela autonomní. Pasažér pouze na displeji zadá, kam chce doletět, případně zastávky či přelety po cestě. O samotný let včetně vzletu a přistání už se pak postará autopilot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Nastupování, ovládání a samotný let v osobním dronu EHang 184. Od července budou takové stroje létat v Dubaji.

Témata článku: Budoucnost, Drony, Automobily, Elektromobily, Sci-fi, Dopravní prostředek, Vzlet, Osobní doprava, Elektromobil, Dopravní legislativa, Rotor, Malý dron, Youtuber, Autonomní řízení, Červen, Létající auto, Legislativa, Klasický dron, Dubaj

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Garfield73 14. 2. 2017 20:18:31
    No, naložíme 100 kg něčeho, zadáme cíl v okruhu 50 km... O zbytek se...
  • workion 14. 2. 2017 13:41:07
    Software pre pilotovanie dodaju tiez cinania? :-D
  • radon 14. 2. 2017 11:54:19
    do toho bych vlezl jen za jedné podmínky, že by v kokpitu byla záchranná...
Určitě si přečtěte