Soumrak fosilních paliv: První fúzní elektrárna možná bude už v roce 2030

Soumrak fosilních paliv: První fúzní elektrárna možná bude už v roce 2030

Kanadští odborníci doufají, že již v roce 2030 by mohl existovat prototyp elektrárny využívající takzvanou jadernou fúzi. Plyne to ze zprávy Fusion 2030, jejímiž autory jsou University of Alberta, University of Saskatchewan a několik firem.

K dosažení tohoto cíle je potřebná investice ve výši 96 milionů amerických dolarů, což není nijak závratná částka (zvlášť pokud vezmeme v potaz všechny přínosy, které dotyčná technologie bude mít).

„Opravdu jsme přesvědčeni o tom, že v roce 2030 uvidíme stavbu zkušební elektrárny. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby to bylo v Kanadě,“ řekl v rozhovoru pro CBC News Michael Delage, technologický ředitel General Fusion.

Připomeňme, že jaderná fúze představuje jakési napodobení reakce probíhající ve Slunci – dvě jádra vodíku jsou spojena dohromady, čímž vznikne jádro deuteria. Přímo tato reakce se však pro účely výroby elektrické energie příliš nehodí (mimo jiné proto, že probíhá moc pomalu). Mnohem perspektivnější je syntéza deuteria a tritia.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Wikimedia, CC BY-SA 3.0

Výše zmíněná zpráva zdůrazňuje i skutečnost, že ze všech momentálně známých obnovitelných zdrojů má jaderná fúze jednoznačně nejmenší uhlíkovou stopu. „Zdroj čisté energie je k dispozici kdekoliv na světě – můžete ho prostě extrahovat z vody,“ konstatoval Delage.

Zdroj: CBC News

Témata článku: Budoucnost, Technologie, Reaktor, Energie, Jaderná fúze, První rok, Columbia, Soumrak, Jaderná elektrárna, Závratná částka, Obnovitelné zdroje, Čistá energie, Jaderná technologie, Zdroje energie, Obnovitelné zdroje energie, Fusion, Obnovitelný zdroj, Fosilní palivo, Elektrárna, Canada

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Atlasz 7. 2. 2017 20:40:57
    Fuzna elektraren bude funkcna vzdy o 20 rokov. Plati to uz od 50. rokov...
  • shadow_warior 7. 2. 2017 7:18:13
    bohužel ITER se staví tak dlouho s tak obrovskou mezinárodní korporací že...
  • s-l 7. 2. 2017 0:19:04
    Nebude to spíš 3020?